Ogłoszenia - Pracownia Ekotoksykologii Wydziału Biologii UW

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Ogłoszenia

2017.09.25
Spotkanie organizacyjne dla Licencjuszy i Magistrantów Pracowni Ekotoksykologii odbędzie się dnia 04.10.2017 (środa)
o godz. 12.00 w sali 12C
. Obecność obowiązkowa.

2017.05.26
Zapraszam osoby zainteresowane podjęciem badań naukowych w ramach studiów doktoranckich 
na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego w kierowanej przeze mnie Pracowni Ekotoksykologii
Poszukuję osoby zmotywowanej i chętnej do podjęcia  nowych wyzwań, lubiącej pracę badawczą.
Proponowany temat pracy doktorskiej jest niezwykle ciekawy. Prowadzone badania będą polegać na poszukiwaniu nowej metody, która zastosowana w praktyce pozwoli ograniczyć wnikanie ksenobiotyków do naszej żywności. Jeśli się uda zrealizować ten cel (nawet częściowo) - będzie  to pierwsza tego typu metoda na świecie. Oznacza to możliwość uzyskania  patentu  oraz  rozwoju w kierunku naukowym - a po obronie pracy doktorskiej - uzyskanie stopnia doktora.
Tytuł projektu:
Mechanizm ochronnego działania aktywatora transportu wapnia przed wnikaniem ołowiu do roślin uprawnych
Streszczenie:
Związki metali ciężkich z łatwością są pobierane przez korzenie roślin i w części transportowane do organów jadalnych. Obecnie nie są znane dobre metody oczyszczania gleb z metali ciężkich, ponieważ metody techniczne, czy biologiczne są albo nazbyt kosztowne, albo mało skuteczne. Również nie są znane żadne sposoby, które zabezpieczają rośliny przez wnikaniem metali ciężkich do ich tkanek. W tej sytuacji odnalezienie preparatu, który by ograniczał pobieranie metali ciężkich przez rośliny uprawne i równocześnie był przyjazny dla środowiska, byłoby niezwykle wartościowe. Jak wykazały nasze wstępne badania, możliwość taka istnieje po dolistnym zastosowaniu aktywatora transportu wapnia, stosowanego w rolnictwie dla polepszenia jakości owoców. Działa on najkorzystniej na rośliny wrażliwe na deficyt wapnia. Preparat ten aktywuje gospodarkę wapnia na poziomie tkankowym i komórkowym. Natomiast pobieranie metali ciężkich, takich jak ołów, w dużym stopniu zależy od gospodarki wapniem w roślinach. Istnieje więc możliwość wykorzystania aktywatora transportu wapnia w ochronie roślin uprawnych przed pobieraniem metali ciężkich (np. ołowiu). Celem proponowanej pracy doktorskiej będzie sprawdzenie na czym polega mechanizm ochronnego działania aktywatora transportu wapnia, przed wnikaniem ołowiu do roślin.
Wymagane kwalifikacje i umiejętności kandydata na studia doktoranckie:
  • zainteresowania i podstawowa orientacja w tematyce ekotoksykologicznej
  • umiejętność pracy metodami mikroskopowymi.
Wszystkie informacje dotyczące kwalifikacji na studia doktoranckie na Wydziale Biologii znajdują sie na stronie internetowej Wydziału.
Zapraszam na rozmowę do pokoju 3C (Pracownia Ekotoksykologii, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego ul. Ilji Miecznikowa 1, 02-096 Warszawa), po wcześniejszym umówieniu się drogą elektroniczną (wierzbicka@biol.uw.edu.pl) lub telefoniczną ((22) 55 42 003 lub 698-401-508).
prof. dr hab. Małgorzata Wierzbicka

2016.10.11
Seminarium Pracowni Ekotoksykologii w semestrze zimowym roku akademickiego 2016/2017 - środy, godz. 12.30, sala 12C. Serdecznie zapraszamy.

2016.09.30
Serdecznie zapraszamy naszych Studentów na seminarium organizacyjne Pracowni Ekotoksykologii. Odbędzie się ono 06.10.2016 (czwartek) w sali 12C o godz. 14.00. Na seminarium będzie ustalony dogodny termin kolejnych seminariów dla wszystkich Studentów biorących w nich udział. Zapraszamy :)  
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego