Wydział Biologii UW na 27. Pikniku Naukowym

13 06 2024
„Nie do wiary!” to temat przewodni 27. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie się 15 czerwca (sobota) na PGE Narodowym w Warszawie.
Wszyscy odwiedzający będą mogli wziąć udział w pokazach popularno-naukowych przygotowanych przez naukowców z Wydziału Biologii UW. Pracownicy, doktoranci i studenci z naszego Wydziału przygotowali szereg atrakcji przedstawiających fascynujący (i często wręcz niewiarygodny) świat żywych organizmów!
Zapraszamy do odwiedzenia stanowiska G5 w Strefie Zdrowia. Wydarzenie rozpoczyna się o godzinie 11:00 i potrwa aż do 20:00. Wstęp wolny. Na odwiedzających będą czekać następujące atrakcje:
- Rośliny w ruchu: życie, które cię zaskoczy
Ruch i rośliny to na pierwszy rzut oka dosyć nieoczywiste połączenie. W jaki sposób roślina miałaby się przemieszczać? Po dłuższym zastanowieniu, przychodzi nam na myśl wzrost. Ale czy to jedyna możliwość ruchu? Absolutnie nie! Na naszym stanowisku prześledzicie różnorodne formy ruchu w świecie roślin z niecodziennej perspektywy. Pod mikroskopem przyjrzymy się pojedynczym komórkom, pod lupę weźmiemy poszczególne organy roślin, poznamy sposoby rozprzestrzeniania się tych organizmów, za pomocą specjalnie skonstruowanego przez Koło Naukowe Botaniki interaktywnego modelu kwiatu omówimy przebieg procesu zapylenia, a przygotowane przez nas nagrania zdradzą, co robią rośliny, kiedy nikt nie patrzy.
- Jak sprawdzić co myślą zwierzęta?
Czy zwierzęta myślą? Jeśli tak, to co myślą i jak się tego dowiedzieć, skoro nie możemy ich zapytać? Co może nam o tym powiedzieć wygląd i kształt mózgu zwierzęcia? Zapraszamy do fascynującego świata zachowań zwierząt! Zobaczycie zagadki zadawane przez naukowców wronom, papugom, szympansom, słoniom, ośmiornicom czy termitom. Przetestujcie swoje umiejętności i zobaczcie, czy przejdziecie test lustra, budowania narzędzi i wiele innych!
- Odkrycia i fake newsy – nie do wiary!
Na pewno każdy spotkał się kiedyś ze stwierdzeniem, które brzmiało mądrze, ale w rzeczywistości mijało się z prawdą. Czy jesteśmy jednak w stanie rozpoznać fałszywość informacji, jeśli zostaje ona zestawiona z nieoczywistym faktem naukowym? Czy nauka jest skierowana wyłącznie do wąskiego grona wybranych? A może każdy z nas może zostać naukowcem w swoim domu? Zagrajcie w naszą grę karcianą i wyizolujcie DNA a poznacie odpowiedzi na te pytania.
- Akcja Symulacja
Przeżywają i rozmnażają się tylko najlepiej przystosowani. Na naszym stoisku, wraz z naukowcami z Wydziału Biologii UW i studentami Koła Naukowego Bioinformatyki UW, zaprojektujecie zwycięską populację. Z pomocą symulacji komputerowej i wykorzystując najnowsze metody uczenia maszynowego sprawdzicie, jakie cechy zapewnią jej przetrwanie.
- Organizmy zdolne do życia w niewiarygodnych warunkach
W trakcie quizu poznacie podstawowe zależności między organizmami a ich środowiskiem oraz odkryjecie, w jaki sposób organizmy przeżywają w różnych niesprzyjających warunkach środowiska. Zobaczycie m.in. niezwykłe bakterie i grzyby, które są w stanie przetrwać w najbardziej wymagających miejscach! Podczas pokazu uczestnicy będą mogli także zgłębić swoją wiedzę z zakresu parazytologii, biorąc udział w grze poświęconej pasożytom oraz środowisku ich występowania. Zwiedzający dzięki przygotowanej mapie dowiedzą się o migracji poszczególnych gatunków, o przyczynach przemieszczania się oraz o tym, jakie gatunki np. kleszczy mogą pojawić się na terenie Polski. Dzięki przygotowanym preparatom uczestnicy będą mogli porównać gatunki pasożytów występujące na terenie naszego kraju oraz te które w przyszłości mogą się pojawić.
- Nie do wiary! Zaskakująca ewolucja
W trakcie gry ‘znajdź siostrę’ uczestnicy będą mogli odkryć nierzadko zaskakujące pokrewieństwa między organizmami, a także obejrzeć okazy zoologiczne i paleobiologiczne prezentowane przez badaczy i studentów z Koła Naukowego Biologii Ewolucyjnej UW i poznać czynniki kształtujące przeszłość, a także przyszłość ewolucji życia na Ziemi.
- Jak stworzyć mleko bez laktozy? Gra terenowa “Symbiozy”
Dlaczego niektórzy muszą pić mleko bez laktozy? Jak samodzielnie stworzyć takie mleko? Zapraszamy na doświadczenie, które pokaże Wam, że biotechnologia jest powszechnie wykorzystywana we współczesnym świecie. Nasze stanowisko jest w tym wypadku jedną ze stacji gry terenowej, która jest prowadzona przez członków Warszawskiego Stowarzyszenia Biotechnologicznego „Symbioza”. Gra ta organizowana jest w ramach współpracy z Politechniką Warszawską oraz SGGW.
Więcej informacji na stronie www Pikniku Naukowego.