Wydział Biologii na 28. Festiwalu Nauki

18 09 2024
Ponad 130 wydarzeń przygotował Uniwersytet Warszawski na zbliżający się 28. Festiwal Nauki w Warszawie. Po raz kolejny naukowczynie i naukowcy Wydziału Biologii UW oraz Ogrodu Botanicznego UW wezmą udział w tym wydarzeniu, które odbędzie się w dniach od 18 do 29 września 2024 r.
Zapraszamy na spotkania, które będą mieć miejsce na Wydziale Biologii UW (ul. Miecznikowa 1, Warszawa) oraz w dwóch innych lokalizacjach:
18.09
- „The Premises, Promises, and Pitfalls of Marine Conservation Paleobiology” – wykład; prof. Michał Kowalewski z University of Florida, Gainesville, USA, godz. 18.00, sala 9B
Wykład w ramach międzynarodowej konferencji paleontologicznej PalGes 2024.
19.09
- „Darwin dramatyzował: trochę fizyki i komputer wystarczą, żeby odczytać ewolucję w zapisie kopalnym” – wykład; dr Emilia Jarochowska z Utrecht University w Holandii, godz. 18.00, sala 9B
Wykład w ramach międzynarodowej konferencji paleontologicznej PalGes 2024.
21.09
- „Makrowędrówka w mikroświat” – pokaz; Koło Naukowe Mikrobiologii UW, godz. 12.00-15.00; pokaz ciągły, sale 426-430
Fascynująca wędrówka w świat mikroorganizmów. Poznaj tajemnice bakterii, glonów i mikrobów. Stwórz własne dzieło sztuki malowane bakteriami! Odkryj, czym jest mikrobiologia i jak wpływa na życie!
25.09
- „Medycyna personalizowana i jej obecny stan w Polsce” – wykład; dr hab. Tomasz Wilanowski, godz. 15.00, sala 103B
Medycyna personalizowana polega na dobieraniu leku nie tylko do cech choroby, ale i do cech pacjenta. Na wykładzie zostanie wyjaśnione, na czym ona polega i jak można z niej korzystać dzisiaj w Polsce. - „Praktyczne zastosowanie edytowania genomu metodą CRISPR/Cas” – wykład; dr Karolina Łabędzka-Dmoch, godz. 17.00, sala 103B
Wykład będzie dotyczył najnowszych osiągnieć biotechnologii (w rolnictwie, diagnostyce i terapii) uzyskanych dzięki edycji genomu metodą CRISPR/Cas.
26.09
- „O genach, mutantach i stresie w świecie roślin” – warsztaty; dr Marta Gapińska, dr n. med. Helena Kossowska, prof. Marta Koblowska, mgr Martyna Koźbiał, godz. 15.00; Pawińskiego 5A, IBB PAN, budynek F; zapisy pod adresem: zbs.festiwal.nauki@gmail.com
Dlaczego rośliny, choć tak różnorodne, to podobnie do nas potrafią̨ doświadczać stresu? Dowiedz się, jaki wpływ mają geny na rozwój rośliny i jej radzenie sobie ze niekorzystnymi warunkami. - „Terapie genowe i komórkowe – czy jesteśmy na dobrej drodze?” – wykład; dr Bartosz Mierzejewski, godz. 18.00, sala 103B
Wykład poświęcony najnowszym osiągnięciom w dziedzinie terapii genowych i komórkowych w leczeniu chorób.
27.09
- „Czy zaburzenia snu mogą̨ być przyczyną otyłości?” – wykład; dr Anna Kiersztan, godz. 16.30, sala 103B
Sen jest niezbędny dla naszego zdrowia. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że osoby, które śpią zbyt krótko lub zaburzają swoje rytmy dobowe, mają zwiększone ryzyko rozwoju otyłości.
28.09
- „Jak Twoja pojedyncza obserwacja może pomóc chronić grzyby całej Europy? Zasłonaki i projekt FunDive” – warsztaty; mgr Igor Siedlecki, dr hab. Julia Pawłowska, godz. 10.00, Samogłoska 9A, Miejsce Aktywności Lokalnej Samogłoska
Obywatelska inwentaryzacja grzybów Lasu Młocińskiego skupiona na zasłonakach. Wprowadza do projektu angażującego amatorów w zbieranie danych o grzybach, co pozwoli lepiej je chronić w przyszłości. - „Jak się starzeć powoli” – wykład; dr Robert Jarzyna, godz. 11.00, sala 103B
Podczas wykładu zastanowimy się, czy wnioski płynące z badań nad procesami starzenia możemy wykorzystać, aby przedłużyć nasze życie.
Warsztaty dla miłośników nauki będą także odbywać się w Ogrodzie Botanicznym UW (Al. Ujazdowskie 4):
21.09
- „Jesienne rabaty kwiatowe” – warsztaty z projektowania; Magdalena Chełchowska. Wprowadzeniem warsztatów będzie prezentacja, której celem jest pokazanie, jak postrzegać rośliny ozdobne w kontekście materiału projektowego.
Jaka jest ich specyfika i sezonowa dynamika zmian? Jakie są wymagania roślin? W końcu – jak korzystać z walorów, jakie te rośliny nam oferują? Podczas późniejszego spaceru w parku Ogrodu Botanicznego UW pokazanych i omówionych zostanie kilka przykładów dobrych kompozycji roślinnych. Następnie uczestnicy warsztatów podejmą próbę zaprojektowania własnych rabat zapachowych. - „Mali detektywi – przyrodnicze zabawy z jesienią” – warsztaty; Natalia Wielechowska. Zapraszamy na zabawy z przyrodą w jesiennej scenerii Ogrodu Botanicznego. Przyjrzymy się kolorowym liściom i różnokształtnym owocom. Sprawdzimy zapachy i zbadamy faktury. Będziemy wprawiać w ruch, przekierowywać i układać. Zachwycimy się różnorodnością darów jesieni i sprawdzimy, na ile różnorodnych sposobów możemy się z nimi bawić.
- „Śledzimy podróże roślin” – warsztaty; Natalia Wielechowska. W Ogrodzie Botanicznym uważnie przyglądamy się przyrodzie. Dodatkowo nasz rok tematyczny – Detektywistyczny Botaniczny – jeszcze bardziej inspiruje nas do obserwacji, śledzenia zależności i powiązań, szukania przyczyn i przewidywania skutków.Nasze warsztatowe działania zaowocują poznaniem roślinnych sposobów na podróże. Jesienią w świecie przyrody dzieje się naprawdę wiele. Czy rośliny lubią zaczepiać przechodniów? Czy wybierają zorganizowany transport? Czy podróżują z biletem czy na gapę? Czy w drodze są uskrzydlone?
26.09
- „Pyłki pod lupą” – warsztaty; Barbara Płaskonka, Anna Albin
Palinologia to nauka o pyłku i zarodnikach roślin i grzybów. Ziarna pyłku, choć mikroskopijne, są niezwykle trwałe i bardzo różnorodne. Badania palinologiczne przydają się chociażby w archeologii, kryminalistyce czy ekologii. Na zajęciach uczestnicy będą mogli samodzielnie zobaczyć pyłek różnych roślin pod mikroskopem, zaobserwować różnice między gatunkami, a także dowiedzieć się o nowatorskiej metodzie znakowania pyłku kropkami kwantowymi.
Spotkania, jak i lekcje, są bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych nauką. Na niektóre wydarzenia obowiązują wcześniejsze zapisy. Szczegółowy program na stronie www Festiwalu Nauki.