Warsztaty w ramach projektu „Unheard Microbiology” z udziałem licealistów z OSWG „Przystanek Łucka”

23 01 2025
Studenckie Koło Naukowe Mikrobiologii UW przygotowało warsztaty w ramach autorskiego projektu „Unheard Microbiology”, w których wzięło udział dziewięcioro licealistów z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Głuchych „Przystanek Łucka”.
Podczas zajęć, które odbyły się 14 stycznia w laboratorium mikrobiologicznym na Wydziale Biologii UW, uczennice i uczniowie mogli m.in. poznali świat bakterii, dowiedzieć się, jaką rolę pełnią one w ekosystemie, przemyśle i medycynie, a także nauczyć się, jak pracować z mikroorganizmami. Licealiści samodzielnie przygotowali podstawowe podłoża stałe, przeprowadzili procedurę barwienia metodą Grama, a następnie obserwowali preparaty pod mikroskopem.
Na zakończenie warsztatów, członkowie SKN Mikrobiologii UW przekazali też szkole podarunek w postaci książek z dziedziny mikrobiologii, otrzymanych w formie darowizny od wydawnictwa PWN.
Warsztaty poprowadzili członkinie i członkowie SKN Mikrobiologii: Jeremi Sputo, Dominika Krasoń, Antonina Klata, Olivia Dustet-Leskiewicz, Hanna Czerwińska, Marysia Czapigo.
Znaczące wsparcie zarówno przed, jak i w trakcie warsztatów otrzymano ze strony dr hab. Tomasza Jagielskiego — kierownika Zakładu Mikrobiologii Medycznej i opiekuna SKN Mikrobiologii UW — obecnego podczas wydarzenia w roli reprezentanta kadry naukowej Wydziału Biologii — jednostki dydaktycznej wspierającej postęp.
To dopiero pierwsze wydarzenie w ramach projektu „Unheard Microbiology”. SKN Mikrobiologii UW już planuje kolejne wydarzenia i serię filmików w PJM o tematyce mikrobiologicznej, które będą umieszczone na social mediach koła.
Dostępność wydarzenia zapewniali tłumaczę Polskiego Języka Migowego, członkowie Koło Lingwistyczno-Translatoryczne Polskiego Języka Migowego – LiTr PJM – Julia Jakubowska i Igor Siekierka. Tłumaczy wynajęto, dzięki wsparciu Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami UW.
Projekt został zrealizowany w ramach programu mikrograntowego Inkubatora UW.