Uchwała PTH w sprawie katastrofy w Odrze i koniecznej zmiany systemu gospodarowania rzekami w Polsce

13 09 2022
Podczas XXV Zjazdu Hydrobiologów Polskich, który odbył się w dniach 7-9 września w Łodzi, Polskie Towarzystwo Hydrobiologiczne przyjęło Uchwałę w sprawie katastrofy w Odrze i koniecznej zmiany systemu gospodarowania rzekami w Polsce.
Uchwała została jednogłośnie przyjęta przez uczestników zjazdu czyli członków Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego i niezrzeszonych w nim hydrobiologów.
“Katastrofa ekologiczna w Odrze stanowi efekt nałożenia się na siebie wielu niekorzystnych czynników i okoliczności. Należy jednak z całą stanowczością podkreślić, że nie była ona zjawiskiem naturalnym i nie wydarzyłaby się, gdyby nie wcześniej popełnione błędy w zakresie użytkowania i ochrony wód. Nie było to zdarzenie incydentalne, lecz ostrzeżenie, że dotychczasowe zarządzanie gospodarką wodną i szeroko pojęte zarządzanie środowiskiem wymagają pilnego unowocześnienia” – czytamy w uchwale.
Zdaniem naukowców, plany dalszej regulacji Odry nie tylko nie są sposobem na odrodzenie się jej ekosystemu, ale zwiększą ryzyko powtórki katastrofy. Sytuacja ta dotyczy również Wisły i innych polskich rzek. “Pilnego uporządkowania wymaga gospodarka ściekowa. Priorytetem powinna być rewizja pozwoleń wodnoprawnych, uruchomienie centralnej bazy danych o zrzutach, dostosowanie wielkości zrzutów do zmieniających się warunków środowiskowych, szczególnie niskiego poziomu wód i wysokiej temperatury oraz skuteczna walka z nielegalnymi zrzutami ścieków przez podmioty gospodarcze i osoby prywatne” – apelują hydrobiolodzy.
Jak zaznaczają, “celem strategicznym powinno być zapewnienie ekosystemom wód powierzchniowym jak największej odporności na zaburzenia i zdolność regeneracji z szerokim wykorzystaniem innowacyjnych, ekohydrologicznych rozwiązań bliskich naturze”.
Wszyscy głosujący za przyjęciem uchwały zadeklarowali gotowość pracy w zespołach eksperckich, które pomogą opracować działania prowadzące do odnowy warunków środowiskowych Odry i innych rzek w Polsce.
Fot. Izabela Kuzyszyn