Stypendium START FNP dla Wojciecha Wilczyńskiego

15 05 2024
Wojciech Wilczyński, student Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UW, został laureatem konkursu START Fundacji na rzecz Nauki w Polsce. Znalazł się on w gronie 100 najzdolniejszych polskich naukowców przed trzydziestką. Jest jedynym, który reprezentuje dziedzinę biologia środowiskowa. Gratulujemy!
Wilczyński to absolwent Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, który obecnie jako doktorant jest pod opieką promotorską dr hab. Moniki Radlińskiej z Zakładu Mikrobiologii i Biotechnologii Środowiskowej, Instytutu Mikrobiologii WB UW. Jego zainteresowania naukowe obejmują ekotoksykologię oraz biologię molekularną.
Na początku studiów licencjackich (2015 r.) Wojciech Wilczyński został włączony do grupy badawczej dr. Piotra Maszczyka w Zakładzie Hydrobiologii Wydziału Biologii UW, gdzie wziął udział w realizacji czterech projektów dotyczących ekologii organizmów wodnych.
Już podczas studiów magisterskich (2020 r.) został kierownikiem grantu NCN PRELUDIUM 19 (pt. „Wpływ bojowych środków trujących na wybrane parametry historii życia i mikrobiotę w przewodzie pokarmowym ryb”, 2020/37/N/NZ8/04099). Zadania badawcze tego projektu pokrywają się z realizowanym (od października 2021 r.) Indywidualnym Planem Badawczym w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UW.
Od 2019 r. współpraca nawiązana z niemieckim Johann Heinrich von Thünen Institute umożliwiła Wilczyńskiemu wielokrotny udział w rejsach badawczych na Morze Północne oraz Bałtyckie, gdzie pełnił on funkcję polskiego reprezentanta. Celem rejsów jest pobór próbek i ich analiza w ramach licznych międzynarodowych projektów oraz monitoring ekologiczny.
Wojciech Wilczyński jest współautorem dziewięciu artykułów naukowych opublikowanych w międzynarodowych czasopismach, w czterech z nich jest autorem wiodącym. Prace badawcze prowadzone przez niego mają ogromną wartość poznawczą, gdyż wypełniają lukę w naszej wiedzy dotyczącą efektów ekologicznych obecności bojowych środków trujących w ekosystemach morskich, a także ujawniają, niebadaną dotąd eksperymentalnie, toksyczność broni chemicznej zatopionej w morzach i oceanach dla ryb.
Podczas tegorocznej edycji konkursu laureatów wybrano spośród 641 zgłoszeń. Stypendyści i stypendystki programu START są wybierani w drodze wieloetapowego konkursu, w którym oceniana jest jakość ich dotychczasowego dorobku naukowego. Przyznane stypendium w wysokości 30 tys. zł jest dowodem uznania dotychczasowego dorobku i osiągnięć. lista laureatek i laureatów na stronie www Fundacji na Rzecz Nauki w Polsce.