Projekt dr Zuzanny Jagiełło – Rozwój w miejskim cieple – kondycja i zachowanie piskląt w zróżnicowanych warunkach termicznych

28 01 2025
Dr Zuzanna Jagiełło, adiunkt badawczy w Laboratorium Biologii Antropocenu Wydziału Biologii UW, realizuje projekt zatytułowany „Rozwój w miejskim cieple – kondycja i zachowanie piskląt w zróżnicowanych warunkach termicznych”. Przedsięwzięcie to otrzymało dofinansowanie w wysokości 49 500 zł w ramach konkursu Miniatura 8, organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN).
Dr Jagiełło zbada wpływ miejskiego stresu cieplnego na ptaki, w szczególności na pisklęta bogatki i modraszki w Warszawie. Obszary miejskie, ze względu na efekt wyspy ciepła, potęgują ekstremalne temperatury, które stanowią poważne wyzwanie ekologiczne dla populacji ptaków.
Wykorzystując manipulacje eksperymentalne, dr Jagiełło sprawdzi, w jaki sposób budki lęgowe o różnych profilach termicznych wpływają na zachowanie i kondycję piskląt. W tym celu dokona pomiaru różnych wskaźników lęgowych (np. liczby jaj, liczby i przeżywalności piskląt) oraz zanalizuje zachowanie ptaków, np. intensywność żebrania o pokarm, w tych zmodyfikowanych warunkach termicznych.
Projekt korzysta z system eksperymentalnego i długoterminowych danych monitoringowych populacji ptaków opracowanych w Laboratorium Biologii Antropocenu, zapewniając krytyczny wgląd w adaptację ptaków do miejskiego stresu termicznego i przyczyniając się do badań na rzecz ochrony różnorodności biologicznej w miastach.
Dr Zuzanna Jagiełło zajmuje się na co dzień badaniem wpływu zmian klimatycznych i urbanizacji na ptaki. Dodatkowo, badaczka interesuje się badaniem wpływu zanieczyszczenia plastikiem na zwierzęta.