Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Projekt dr. hab. Kennetha De Baets, prof. ucz. – Wpływ masowych wymierań na różnorodność i ewolucję pasożytów

Projekt prowadzony przez dr. hab. Kennetha De Baetsa, prof. ucz., pt. „Wpływ masowych wymierań na różnorodność i ewolucję pasożytów”, zdobył znaczące dofinansowanie w wysokości 1 406 337 zł w ramach prestiżowego konkursu OPUS 27 organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN).

Interdyscyplinarny zespół PARADIVE, kierowany przez dr. Kennetha De Baetsa zbada, jak masowe wymieranie permsko-triasowe – największy kryzys ewolucyjny w historii Ziemi – wpłynęło na relacje pasożyt-żywiciel. To wydarzenie, powiązane z ekstremalnym globalnym ociepleniem (hipertermalem), radykalnie zmieniło ekosystemy lądowe i wodne. Analizując koprolity (skamieniałe odchody), naukowcy planują zbadać, jak pasożyty przetrwały, wymierały lub adaptowały się, zmieniając gospodarzy, w tym krytycznym okresie.

Finansowanie z grantu Opus umożliwi poszerzenie zespołu o doktoranta i postdoka, co pozwoli na bardziej szczegółowe badania nad wpływem globalnych wydarzeń hipetermalnych na interakcje pasożyt-gospodarz oraz ich znaczenie dla współczesnych zmian środowiskowych.

Foto. Zespół PARADIVE, kierowany przez dr. Kennetha De Baets, wraz ze współpracownikami z Brazylii – dr Paula Dentzien-Dias i dr Heitor Francischini – podczas przygotowań do analizy koprolitów w celu zbadania różnorodności pasożytów w przeszłości.

Jaja tasiemca zachowane w permskim koprolicie rekina z Brazylii, ilustrujące typ inkluzji pasożytniczych, które będą analizowane w ramach planowanych badań.