Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Prof. Bogdan Jaroszewicz współautorem artykułu w „Science” o zmianach zasięgów leśnych gatunków roślin

Międzynarodowy zespół naukowców opublikował wyniki badań dotyczące zmiany środowiskowych, które wpływają na rozmieszczenie geograficzne leśnych gatunków roślin. Artykuł na ten temat ukazał się w prestiżowym czasopiśmie „Science”. Jednym z autorów publikacji jest prof. Bogdan Jaroszewicz z Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Wydziału Biologii UW.

Międzynarodowy zespół badaczy w sposób ilościowy określił wielodekadowe zmiany w rozmieszczeniu europejskich roślin leśnych i powiązał je z kluczowymi czynnikami wpływającymi na zmiany rozmieszczenia różnorodności biologicznej lasów, takimi jak zmiany klimatu, depozycja atmosferyczna azotu i siarki oraz dynamika wzrostu koron drzew. Badania objęły obszar występowania 266 gatunków roślin leśnych w całej Europie na przestrzeni kilku dziesięcioleci, przy czym najstarsze pomiary przeprowadzono w 1933 r. Celem było zweryfikowanie powszechnego naukowego przekonania, że wraz z postępującą zmianą klimatu zasięgi gatunków przesuwają się w kierunku bieguna.

Wyniki analiz opublikowane przez badaczy w czasopiśmie „Science” sugerują, że nowe stanowiska gatunków niekoniecznie pojawiają się na północ od aktualnego zasięgu gatunku. W przypadku wielu europejskich leśnych gatunków roślin bardziej prawdopodobny jest kierunek zachodni.

Zespół autorów wykazał, że prawie trzy razy więcej gatunków, przesuwa się na zachód (39 proc. badanych gatunków) niż na północ (15 proc. badanych gatunków).

Według naukowców, wbrew powszechnemu przekonaniu to zanieczyszczenie azotem, a nie ocieplenie klimatu, jest głównym czynnikiem powodującym zmiany zasięgów europejskich leśnych gatunków roślin.
Badania objęły obszar występowania 266 gatunków roślin leśnych w całej Europie na przestrzeni kilku dziesięcioleci, przy czym najstarsze pomiary przeprowadzono w 1933 r. Naukowcy przeanalizowali kluczowe czynniki wpływające na zmiany różnorodności biologicznej lasów: zmiany klimatu, depozycję atmosferyczną azotu i siarki oraz dynamiką wzrostu koron drzew.

Wyniki badań zostały opublikowane w artykule „Nieoczekiwany zachodni kierunek zmian zasięgu europejskich roślin leśnych pod wpływem depozycji azotu” (Unexpected westward range shifts in European forest plants links to nitrogen deposition).

Liderem zespołu przygotowującego publikację była grupa badawcza Forest & Nature Lab Uniwersytetu Gandawskiego w Belgii. W pracach nad przygotowaniem manuskryptu współpracowało ze sobą 40 naukowców reprezentujących ponad 30 instytucji naukowych z Polski i całej Europy.