Polsko-niemiecki projekt dr Łucji Kowalewskiej dofinansowany w ramach konkursu OPUS 24 LAP/Weave
17 11 2023
Projekt „Tworzenie ciała prolamellarnego: na styku biologii i geometrii” dr Łucji Kowalewskiej z Zakładu Anatomii i Cytologii Roślin Wydziału Biologii UW, uzyskał dofinansowanie w ramach konkursu OPUS 24 LAP/Weave. Gratulujemy!
Niemieckim partnerem tego projektu jest prof. Myfanwy Evans z Instytutu Matematyki Uniwersytetu w Poczdamie.
Ciało prolamellarne (PLB) jest przykładem nanostruktury tworzącej dobrze znaną geometrii różniczkowej klasyczną powierzchnię zwaną minimalną powierzchnią diamentu. W projekcie naukowcy spróbują odpowiedzieć na pytanie jak tak spektakularna struktura powstaje w układzie biologicznym rozwijających się siewek roślin okrytonasiennych.
Głównym celem projektu jest rozszyfrowanie ścieżek strukturalnych tworzenia PLB poprzez zastosowanie interdyscyplinarnego podejścia łączącego badania nanomorfologiczne i biochemiczne z modelowaniem geometrycznym i topologicznym. Istotnym efektem projektu będzie stworzenie dynamicznego, przestrzennego strukturalnego modelu tworzenia PLB jako kluczowego przykładu błon sześciennych występujących na terenie komórek wszystkich grup eukariontów.
Wysokość grantu to 1,9 mln zł finansowane z funduszy NCN. Wraz z finansowaniem przyznanym przez niemiecką agencję DFG to w sumie około 3 mln zł.