logo Uniwersytet Warszawski


Odeszła od nas dr Barbara Kauc Drukuj
poniedziałek, 22 czerwca 2020 21:03

Barbara_Kauc_fotografia

Z wielkim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że 18 czerwca 2020 zmarła nagle w wieku 80 lat Dr Barbara Kauc – emerytowany wieloletni pracownik Katedry/Instytutu Mikrobiologii Uniwersytetu Warszawskiego (1963 - 2000), a następnie przez kilka lat Biblioteki Wydziału Biologii UW. Basia była z nami od początku istnienia mikrobiologii na Uniwersytecie, jako samodzielnej jednostki organizacyjnej. W Katedrze wykonała pracę magisterską, a następnie, już w Instytucie, doktorską – obie pod kierunkiem prof. Kunickiego-Goldfingera. W latach 1991 - 1997 pełniła funkcję dyrektora administracyjnego Instytutu Mikrobiologii. Była ważnym członkiem naszego zespołu – zawsze wesoła, optymistyczna, zaangażowana zarówno w pracę organizacyjną jak i naukową Instytutu.

Pracownicy Instytutu Mikrobiologii i Biblioteki Wydziału Biologii UW

 
Odeszła od nas dr Janina Klimczuk Drukuj
piątek, 06 marca 2020 10:15

Janina_Klimczuk_fotografia

Z głębokim smutkiem żegnamy Dr Janinę Klimczuk, dla większości z nas po prostu Panią Janeczkę. Dr Janina Klimczuk pracowała w Zakładzie Genetyki UW (obecnym Instytucie Genetyki i Biotechnologii) prawie od samego początku jego istnienia. Brała udział w wychowaniu wielu pokoleń studentów i pracowników naszego Instytutu. Była dobrym, życzliwym człowiekiem, nigdy nie odmówiła pomocy lub dobrej rady. Zawsze pamiętała o czekoladkach na nasze imieniny czy urodziny i ciasteczkach dla naszych dzieci.

Pracownicy Instytutu Genetyki i Biotechnologii

 
Odeszła od nas dr hab. Krystyna Jolanta Sotowska-Brochocka, profesor Uniwersytetu Warszawskiego Drukuj
środa, 22 stycznia 2020 13:18

Krystyna_Sotowska_fotografia

Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że 19 stycznia zmarła Pani dr hab. Krystyna Jolanta Sotowska-Brochocka, emerytowana profesor Uniwersytetu Warszawskiego. W osobie Pani Profesor żegnamy cudownego człowieka, wybitnego specjalistę w dziedzinie fizjologii zwierząt, wychowawcę wielu pokoleń biologów, a nade wszystko przyjaciela wielu z nas. Pani Profesor była związana z naszym Wydziałem od 1963 roku, realizując swoje pasje jako uczona i nauczyciel akademicki, pełniła funkcje administracyjne i organizacyjne, za które wielokrotnie uzyskiwała nagrody JM Rektora Uniwersytetu Warszawskiego oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Za wyróżniającą się pracę dydaktyczno-wychowawczą Pani Profesor została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Nie mniejszym uznaniem cieszyła się aktywność Pani Profesor, jako wybitnego popularyzatora wiedzy wśród młodzieży szkolnej, czego wyrazem było współtworzenie Komitetu Głównego Olimpiady Biologicznej i wieloletnie członkostwo w tej organizacji.

 
Odszedł od nas dr Marek Ostrowski Drukuj
czwartek, 19 grudnia 2019 14:18

Marek_Ostrowski_fotografia

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że 17 grudnia zmarł dr Marek Ostrowski, emerytowany nauczyciel akademicki, mikrobiolog z wykształcenia, warsawianista z zamiłowania, wielki humanista.

Stracilismy wspanialego czlowieka i przyjaciela Wydziału.

Dr Marek Ostrowski w swoich książkach umieszczał następującą dedykację:
“Dedykuję tym, którzy potrafią pokonywać bariery, aby wznieść się wyżej: ponad standard, ponad przeciętność, ponad Ziemię.”

Nie wiemy, czy można lepiej opisać to co robił. Był wizjonerem, był ponadprzeciętny i do tego często wznosił się ponad Ziemię, dosłownie, ale też w przenośni.
Swoim życiem, pracą i zaangażowaniem na rzecz drugiego człowieka, pomagał pokonywać bariery i wznosić się wyżej. Był wyjątkowym nauczycielem, mentorem i przyjacielem. Będzie nam go ogromnie brakować, ale jego dzieła będą trwały w ludziach, których natchnął.

Wspomnienie o dr Ostrowskim w Gazecie Wyborczej

 
Żegnamy dr Małgorzatę Kalinowską Drukuj
poniedziałek, 21 października 2019 14:23

SP_Malgorzata_Kalinowska_fotografia Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 18 października zmarła dr Małgorzata Kalinowska, całe życie zawodowe związana z Instytutem Biochemii Wydziału Biologii UW. Badaczka glikozydów steroidów, fenomenalny, twórczy dydaktyk, lubiana i szanowana przez studentów i współpracowników. Wymagała wiele od innych i jeszcze więcej od siebie. Ciepła i życzliwa, kochała większość ludzi i wszystkie koty.

W imieniu koleżanek i kolegów z Instytutu Biochemii, Jej uczniów i współpracowników – Jan Fronk i Anna Szakiel

 
W piątek, 1.03.2019 r, po długiej chorobie odeszła od nas Pani prof. dr hab. Barbara Tudek. Drukuj
poniedziałek, 04 marca 2019 12:12

prof_Tudek_fotografia Wybitny naukowiec i dydaktyk, a dla wielu z nas koleżanka, której niezwykła wola życia i pozytywne nastawienie do wszystkiego co ją otaczało czyniło świat odrobinę lepszym.

Celem jej życia było poznanie mechanizmów odpowiedzialnych za naprawę DNA. O badaniach naukowych które prowadziła niemal do ostatnich chwil życia pisała:

Ostatnio naszym „naukowym oczkiem w głowie” jest proces peroksydacji lipidów, dlatego że większość jego produktów ma ogromne działanie plejotropowe. Zawsze było tak, że uważano iż wolne rodniki działają na DNA. Ale znacznie bardziej na działanie reaktywnych form tlenu narażone są białka. Może zatem dojść do rozregulowania całego metabolizmu komórki, np.: aktywacji różnych czynników transkrypcyjnych takich jak na przykład c-Jun (ang. c-Jun N-terminal kinase), który kieruje komórkę w stronę proliferacji. Dlatego my w swoich badaniach dużą uwagę poświęcamy temu, jak produkty peroksydacji lipidów wpływają na enzymy naprawy DNA.

Niestety nie było jej dane doprowadzić badań do końca. Pozostało puste miejsce na Sali Rady Wydziału i w sercach współpracowników.

Żegnaj Basiu,
współpracownicy i przyjaciele z Wydziału Biologii UW

 
Odszedł dr Wacław Ożdżeński Drukuj
piątek, 14 grudnia 2018 08:38

dr_Waclaw_Ozdzenski_fotografia

Ze smutkiem zawiadamiamy, że 8 grudnia odszedł od nas dr Wacław Ożdżeński, wieloletni pracownik Zakładu Embriologii UW.

Dr Wacław Ożdżeński urodził się ostatniego dnia lutego 1936 r. w Charbinie – (obecnie Harbin) w Chinach. Od 1959 r. był asystentem Zakładu Embriologii Instytutu Zoologii UW. Pracę doktorską wykonał pod kierunkiem prof. dr A.K. Tarkowskiego i obronił w 1970 r. W 1967 r. opublikował pionierską pracę dotyczącą pochodzenia pierwotnych komórek płciowych w zarodku myszy. Był współautorem kilkunastu prac naukowych dotyczących chimer oraz potencji rozwojowych blastomerów  zarodka myszy. Miał wiele nagród: rektora UW, ministra edukacji narodowej, Sekretarza Nauk PAN. Otrzymał również nagrodę zespołową za skrypt z Biologii Rozwoju oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej. Przeszedł na emeryturę w 2001 r. Był aktywnym członkiem pierwszej „Solidarności” i pełnomocnikiem Rektora d.s. represjonowanych. Miał bardzo liczne zainteresowania – obserwacje ptaków, fotografia, muzyka operowa –  zwłaszcza Wagner, a także zapasy sumo. Był wspaniałym kolegą i prawdziwą podporą Zakładu Embriologii nie tylko ze względu na słuszny wzrost. Pamiętamy Jego mądre motto: Wszelki pospiech pochodzi od szatana.

Żegnamy go z wielkim żalem.

 
« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Strona 1 z 2


logo HR