Pełnomocnicy ds. Równości
Pełnomocnicy ds. Równości są osobami pierwszego kontaktu dla osób pracujących i studiujących na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego w sytuacjach wymagających wsparcia/ porady/ wyjaśnienia w zakresie zasad oraz procedur przeciwdziałania nierównemu traktowaniu, dyskryminacji, w tym molestowaniu i molestowaniu seksualnemu, mobbingowi oraz innym zachowaniom niepożądanym a także o wykonywaniu zadań dotyczących dobrych praktyk związanych z przeciwdziałaniem wszelkim zachowaniom niepożądanym, zgodnie z Zarządzeniem nr 21 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 28 lutego 2024 r. w sprawie polityki przeciwdziałania nierównemu traktowaniu, dyskryminacji, mobbingowi i innym zachowaniom niepożądanym w Uniwersytecie Warszawskim. Pełnomocnicy współpracują z Zespołem koordynatorów oraz z Rzecznikiem Akademickim. Kontakt do pełnomocników Dziekana WB ds. Równości.
Zarządzenie nr 21 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 28 lutego 2024 r. w sprawie polityki przeciwdziałania nierównemu traktowaniu, dyskryminacji, mobbingowi i innym zachowaniom niepożądanym w Uniwersytecie Warszawskim – zarządzenie określa zasady przeciwdziałania nierównemu traktowaniu, dyskryminacji, w tym molestowaniu i molestowaniu seksualnemu, mobbingowi i innym zachowaniom niepożądanym oraz procedurę rozpatrywania zgłoszeń w tym zakresie w Uniwersytecie Warszawskim. Zgodnie z w.w. zarządzeniem, każda osoba bezpośrednio dotknięta zachowaniem niepożądanym, w szczególności w zakresie nierównego traktowania, dyskryminacji, w tym molestowania, molestowania seksualnego lub mobbingu, może zgłosić sprawę bezstronnemu Koordynatorowi ds. przeciwdziałania nierównemu traktowaniu, dyskryminacji, mobbingowi oraz innym zachowaniom niepożądanym. Zgłoszenie można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej, także w postaci wypełnionego formularza dostępnego na stronie dedykowanej dla Zespołu Koordynatorów
Równoważni to równościowa strona UW, gdzie można znaleźć bazę wiedzy dotyczącą m.in. dyskryminacji, molestowania seksualnego, rodzicielstwa, równości płci, czy równości w badaniach i innowacjach. Na stronie znajdują się informacje o wsparciu w przypadku doświadczenia niepożądanych zachowań jak również o działaniach równościowych (np. o dobrych praktykach na UW, szkoleniach równościowych czy akcji Różowa Skrzyneczka).
Różowa Skrzyneczka na UW jest elementem ogólnopolskiej akcji społecznej i polega na umieszczaniu w toaletach damskich charakterystycznych różowych skrzyneczek zawierających środki higieny osobistej (tampony, podpaski). Celem akcji jest walka z tabu i wykluczeniem menstruacyjnym a także wsparcie dla osób, które akurat nie mają środków higieny osobistej ze sobą. Toalety w których umieszczone są skrzyneczki oznaczone są charakterystyczną różową naklejką. Na Wydziale Biologii skrzyneczka znajduje się w toalecie (11A) na parterze budynku (z lewej strony, przy windach).
Działania edukacyjne:
Plan Równości Płci dla UW – strategia działań równościowych na lata 2020-2023. Opiera się ona na pięciu celach, sformułowanych na podstawie badań potrzeb społeczności UW, konsultacji eksperckich oraz przeglądu rozwiązań stosowanych w uczelniach europejskich. Sprawozdanie z realizacji projektu dostępne jest na stronie: https://rownowazni.uw.edu.pl/sprawozdanie-z-realizacji-planu-rownosci-plci-za-2023-r/
Przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu na uczelni. Informator Uniwersytetu Warszawskiego – publikacja zawierająca zasady i procedury obowiązujące na Uniwersytecie Warszawskim, oraz rekomendacje i porady dotyczące przeciwdziałania i reagowania w sytuacjach molestowania seksualnego. Więcej informacji o publikacji: https://www.uw.edu.pl/przeciwdzialanie-molestowaniu-seksualnemu-na-uczelni-informator-uniwersytetu-warszawskiego/
Poradnik Antydyskryminacyjny dla Pracujących i Studiujących na UW – poradnik antydyskryminacyjny dla osób pracujących i studiujących w UW którego celem jest zwiększenie wiedzy i świadomości dotyczących dyskryminacji i nierównego traktowania, ich rozpoznawania i przeciwdziałania im.
Kampania społeczna: „Wszyscy Jesteśmy Równoważni” – kampania skierowana do społeczności Uniwersytetu Warszawskiego – jesteśmy różnorodni na wiele sposobów, ale w Uniwersytecie wszyscy jesteśmy równoważni. Jej celem jest podkreślenie, że w UW nie ma miejsca na dyskryminację. Na stronie kampanii znajdują się m.in. cykl filmów edukacyjnych oraz plakaty kampanii.
Rekomendacje dotyczące języka niedyskryminującego na Uniwersytecie Warszawskim – poradnik przygotowany przez językoznawców uniwersyteckich którego celem jest zaproponowanie wskazówek językowych w jaki sposób używać języka w sposób niedyskryminujący by ułatwić komunikację w społeczności UW.
Kurs na Równość (przeciwdziałanie dyskryminacji na UW) – e-learningowy kurs oferujący wiedzę o równym traktowaniu i umiejętności związane z przeciwdziałaniem dyskryminacji, dostępny w języku polskim i angielskim. Dla osób studiujących e-kurs jest dostępny na ogólnouniwersyteckiej platformie Kampus 1 i Kampus 2 (OGUN), osoby pracujące na UW mogą zrealizować kurs poprzez platformę Kampus-pracownik. Dokładny opis tego kursu a także aktualna lista innych kursów i szkoleń, dostępne są na stronie: https://rownowazni.uw.edu.pl/dzialania-rownosciowe/szkolenia/
Szkolenia rozwojowe dla pracowników naukowych, dydaktycznych i administracyjnych regularnie organizowane przez Biuro Spraw Pracowniczych – informacje podawane są na bieżąco w korespondencji e-mailowej z BSP.
Zapis konferencji „Przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu w środowisku akademickim – w kierunku standardów i procedur” zorganizowanej przez Uniwersytet Warszawski i Rzecznika Praw Obywatelskich (transmisja na kanale YouTube).
Trzy poradniki dotyczące osób trans* na uczelniach – poradniki miniserii „Uczelnia trans*-inkluzywna” mają pomóc szkołom wyższym w tworzeniu miejsca przyjaznego osobom transpłciowym. Publikację opracowano przy współpracy Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Poradniki kierowane są do trzech różnych grup odbiorczych: do uczelni wyższych jako całości, do osób pracujących w administracji uczelnianej, do studiujących osób trans*. Wszystkie dostępne są na stronie queer.uw.edu.pl
Rodzice na uniwersytecie – raport) – raport projektu prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim (realizowanego w ramach I edycji Budżetu Partycypacyjnego UW) przedstawiający sytuację i problemy osób ze społeczności UW, które mają dzieci.
Wsparcie:
Zespół koordynatorów ds. przeciwdziałania nierównemu traktowaniu, dyskryminacji, mobbingowi oraz innym zachowaniom niepożądanym
Każda osoba, która doświadczyła niepożądanych zachowań może zgłosić zdarzenie do Koordynatora. Neutralna osoba pełniąca tę funkcję wstępnie zbada sprawę, przeprowadzi rozmowę z osobą zgłaszająca i podejmie dalsze działania.
Zgłoszenie można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej, także w postaci wypełnionego formularza dostępnego na stronie dedykowanej dla Zespołu Koordynatorów.
Rzecznik Akademicki/ Ombudsman
Ombudsman – Rzecznik Akademicki – to osoba neutralna, do której można zgłosić się w sposób nieformalny i poufny z prośba o wsparcie w sprawach dotyczących uczelni i jej społeczności (np. konfliktu, czy niepożądanych zachowań). Obecnie funkcję Rzeczniczki Akademickiej pełni dr Anna Cybulko. Każdy, kto zwróci się do Rzeczniczki Akademickiej może liczyć na wsparcie, pomoc w zdiagnozowaniu problemu i zaproponowanie rozwiązania w celu uzdrowienia sytuacji. Rozmowa odbywa się w zachowaniem poufności. Kontakt: http://ombudsman.uw.edu.pl/kontakt/
Jako pełnomocnicy chętnie skontaktujemy osoby potrzebujące wsparcia z Rzeczniczką Akademicką i będziemy wspierać w trakcie rozwiązywania zgłoszonej sprawy.
Zespół Równościowy
Do zadań Zespołu Równościowego/ należy kreowanie i wdrażanie polityki równościowej i antydyskryminacyjnej na UW, prowadzenie badań dotyczących równości oraz edukacja równościowa (np. kursy i szkolenia równościowe i antydyskryminacyjne), koordynacja sieci pełnomocniczek_ów równości na wydziałach, a także działania promocyjne i upowszechniające wiedzę w temacie równości.
Anna Grędzińska
Główna specjalistka ds. równouprawnienia,
Koordynatorka ds. Antydyskryminacji
am.gredzinska@uw.edu.pl
tel: (+48) 22 552 71 85
dr hab. Julia Kubisa, prof. UW
Główna specjalistka ds. badań i edukacji równościowej
Pełnomocniczki Rektora ds Polityki Przeciwdziałania Dyskryminacji i Molestowaniu Seksualnemu (kadencja 2020-2024)
rownouprawnienie@uw.edu.pl
tel: (+48) 22 552 71 85
Zuzanna Kaszuba
Specjalistka ds. zajęć równościowych
zuzanna.kaszuba@adm.uw.edu.pl
Procedura Antydyskryminacyjna to formalne postępowanie skargowe w przypadkach dyskryminacji i molestowania seksualnego. Określa ona zasady przeciwdziałania dyskryminacji, w tym molestowaniu seksualnemu na UW. Określa też sposób postępowania w sytuacjach gdy dochodzi do dyskryminacji. Celem wprowadzenia procedury jest wspieranie działań sprzeciwiających się dyskryminacji, ochrona członków społeczności UW przed wystąpieniem przejawów tego zjawiska oraz wspieranie osób, które doświadczyły dyskryminacji.
Komisja ds Przeciwdziałania Mobbingowi na UW – tu warto zgłosić się w przypadku mobbingu
Centrum Pomocy Psychologicznej UW – Inicjatywa UW dla osób pracujących i studiujących, oferująca bezpłatną, krótkoterminową pomoc (w tym kontakty interwencyjne), dla osób doświadczających kryzysu psychicznego, potrzebujących wsparcia. Specjaliści z CPP pomogą zdiagnozować trudności i wskażą ścieżkę pomocy. Osoby studiujące mogą przyjść do Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego (CPP UW) codziennie od poniedziałku do czwartku w godzinach 10.00 – 14.00 bez wcześniejszego umawiania się. CPP mieści się na Kampusie Ochota, w dawnym budynku Wydziału Fizyki UW (ul. Pasteura 7, 02-093 Warszawa; wejście od ul. Banacha. Centrum Pomocy Psychologicznej UW współpracuje także z Biurem ds. Osób z Niepełnosprawnościami UW.