Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Praktyki studenckie na studiach pierwszego stopnia

Koordynator ds. praktyk studenckich

dr Klaudia Dębiec-Andrzejewska
Preferowany kontakt drogą mailową: praktyki.wb@uw.edu.pl

Terminy dyżurów pełnomocnika
Proszę kontaktować się drogą elektroniczną: praktyki.wb@uw.edu.pl


Praktyki zawodowe krok po kroku

1. Przed rozpoczęciem organizowania praktyki należy zapoznać się z obowiązującym na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego Regulaminem praktyk zawodowych (Regulamin praktyk – plik pdf).

2. Student może samodzielnie znaleźć firmę/instytucję, w której chce odbyć praktykę, lub skorzystać z:

3. W sprawie wyboru miejsca praktyki, należy skontaktować się e-mailowo z koordynatorem ds. praktyk studenckich (praktyki.wb@uw.edu.pl) i uzyskać jego akceptację.

4. Wraz z wyrażeniem wstępnej zgody na odbycie praktyk w wybranym miejscu, koordynator ds. praktyk przesyła komplet edytowalnych dokumentów, niezbędnych do organizacji praktyki, wraz z instrukcjami dalszego postępowania.

PRZYGOTOWYWANIE DOKUMENTÓW

  • Wszystkie przygotowywane przez praktykanta pliki powinny mieć nazwę zaczynającą się od „nazwisko_imię_kierunek studiów” (kierunek studiów oznaczony jako: BIOL, BIOTECH, OCHRONA); potem powinna następować informacja o rodzaju dokumentu, np. „porozumienie”, „program”, „zaświadczenie”, „sprawozdanie” (np. „Nowak_Jan_OCHRONA_program”).
  • W formularzu porozumienia w sprawie organizacji praktyk student uzupełnia dane dotyczące miejsca odbywania praktyk oraz swoje dane osobowe.
  • Formularz dotyczący ramowego programu praktyk należy wypełnić na podstawie ustaleń z opiekunem ze strony firmy/instytucji lub na podstawie uzyskanego od niego programu praktyk. Program praktyki powinien uwzględniać szkolenia wstępne (w tym obowiązkowo szkolenie BHP) oraz związek praktyki z kierunkiem studiów.
  • Jeśli w ramach praktyki student będzie opiekować się osobami nieletnimi, wówczas firma/instytucja przyjmująca praktykanta zażąda dodatkowych dokumentów zaświadczających, że nie dopuścił się on przestępstw na tle seksualnym. Szczegółowe informacje i instrukcje uzyskiwania odpowiednich zaświadczeń w tej sprawie znajdują się na stronie Biura Innowacji Dydaktycznych UW (https://bid.uw.edu.pl/praktyki/). Odpowiednie dokumenty trzeba będzie dostarczyć firmie/instytucji przyjmującej praktykanta

5. Wypełnione formularze należy przesłać e-mailowo do akceptacji koordynatora ds. studenckich praktyki.wb@uw.edu.pl.

UZYSKANIE PODPISÓW

  • Na formularzu porozumienia w sprawie organizacji praktyk należy uzyskać podpis dyrektora lub innego upoważnionego pracownika z firmy/instytucji.
  • Na formularzu dotyczącym ramowego programu praktyk potrzebny jest podpis dyrektora lub innego upoważnionego pracownika z firmy/instytucji oraz podpis studenta.
  • Dokumenty mogą zostać podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

6. Oryginały i elektroniczne wersje (skany lub fotografie) wypełnionych i podpisanych dokumentów należy przekazać koordynatorowi ds. praktyk drogą mailową praktyki.wb@uw.edu.pl
UWAGA – czynność tą należy wykonać minimum 14 dni przed planowanym rozpoczęciem praktyk. Koordynator potrzebuje kilkunastu dni na formalne zaakceptowanie miejsca odbywania praktyk, ubezpieczenie studenta oraz ewentualną akceptację dokumentów przez kwestora i radcę prawnego UW.

7. Po przekazaniu kompletu podpisanych przez wszystkie strony dokumentów koordynatorowi ds. praktyk można rozpocząć realizowanie praktyki.

8. Po zakończeniu praktyki należy pobrać formularz zaświadczenia o odbyciu praktyki (Załącznik nr 3 – plik pdf) i sprawozdania z jej przebiegu (Załącznik nr 5 – plik pdf) oraz przygotować prezentację opisującą cele i efekty kształcenia osiągnięte podczas praktyki (Załącznik nr 6 – plik pptx). Po wypełnieniu formularzy i uzyskaniu wymaganych podpisów i pieczęci (tj. pieczątki osobistej opiekuna praktyki ze strony firmy/instytucji lub pieczęci firmowej) należy stworzyć elektroniczną wersję tych dokumentów (skany lub fotografie cyfrowe) oraz przygotować prezentację opisującą cele i efekty kształcenia osiągnięte podczas praktyki (Załącznik nr 6 – plik pptx).

W celu umówienia się na ustny egzamin zaliczający praktykę zawodową, , należy skontaktować się drogą mailową z właściwym dla kierunku studiów pełnomocnikiem dziekana i przesłać mu elektroniczne wersje:

  • ramowego programu praktyki (dokument został przygotowany przed rozpoczęciem praktyki – patrz punkt 5),
  • zaświadczenia o odbyciu praktyki (podpisanego i opatrzonego pieczęcią),
  • sprawozdania z przebiegu praktyki (podpisanego i opatrzonego pieczęcią),

prezentacji opisującej cele i efekty kształcenia osiągnięte podczas praktyki (plik pptx lub pdf).

Pełnomocnicy dziekana ds. praktyk zawodowych dla poszczególnych kierunków studiów:
Biologia
– dr hab. Halina Galera (praktyki.biol@uw.edu.pl)
Biotechnologia
– dr Marcin Syczewski (praktyki.biotech@uw.edu.pl)
Ochrona środowiska
– dr hab. Halina Galera (praktyki.ochrona@uw.edu.pl)

9. Przed zaliczeniem praktyki prosimy o wypełnienie studenckiej ankiety ewaluacyjnej znajdującej się pod linkiem:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdV6O6pybFJ_irr2Cy36IGQLYQ1Wp8iTQaegQzXLnzLgECY4A/viewform

Ankiety nie należy przesyłać do Pełnomocników ds. praktyk.

10. Zaliczenie praktyki zawodowej odbywa się na podstawie:

  • zaświadczenia o odbyciu praktyki,
  • sprawozdania z przebiegu praktyki,
  • prezentacji opisującej cele i efekty kształcenia osiągnięte podczas praktyki,
  • przeprowadzonego przez pełnomocnika ustnego egzaminu, podczas którego student przedstawia tą prezentację w formie ustnego referatu.

UWAGA – zaliczenie praktyki powinno odbyć się po zakończeniu czwartego semestru studiów I stopnia. Jest ono niezbędne do uzyskania absolutorium na studiach licencjackich.

11. Zaliczenie praktyki może nastąpić na podstawie zdobytego przez studenta doświadczenia zawodowego zgodnego z profilem kierunku studiów. W tej sytuacji zamiast zaświadczenia o odbyciu praktyki, student przedstawia wniosek o zaliczenie praktyk zawodowych na podstawie zatrudnienia, prowadzenia działalności gospodarczej lub innych form działalności (Załącznik nr 4) wraz z odpowiednim załącznikiem, wymienionym w formularzu wniosku.

Formularze i wzór prezentacji do pobrania:

Dokumenty, które mogą być wystawione na wniosek firmy/instytucji realizującej praktyki:

  • Pełnomocnictwo Rektora UW do reprezentowania Uniwersytetu przy zawieraniu porozumień w sprawach praktyk studenckich;
  • Skierowanie na zawodową praktykę studencką;
  • Zaświadczenie o ubezpieczeniu na czas praktyki zawodowej.

W sprawie wydania powyższych dokumentów należy zwrócić się do koordynatora ds. praktyk studenckich.

Przydatne linki: