Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

“Hejt boli. UWażajmy na słowa” – wspieranie dialogu, przeciwdziałanie mowie nienawiści

Co zrobić kiedy jest się adresatem lub świadkiem mowy nienawiści? Gdzie szukać pomocy? Jak zgłosić hejt, mowę nienawiści na UW? Odpowiedzi na te pytanie znaleźć można na stronie www.uwazajmynaslowa.uw.edu.pl, która jest częścią nowej kampanii informacyjno-edukacyjną Uniwersytetu Warszawskiego “Hejt boli”.

Akcja została zainicjowana przez studentów i rzeczniczkę akademicką ds. studenckich i pracowniczych Uniwersytetu Warszawskiego. Kampania jest jednym z działań podejmowanych przez Uniwersytet na rzecz równego traktowania i promocji wartości akademickich, takich jak wzajemny szacunek i etyka słowa. Co warte podkreślenia, każda osoba, która doświadczyła mowy nienawiści lub była jej świadkiem, znajdzie wsparcie na uczelni.

Na UW istnieje kilka instytucji, do których można zgłaszać niepokojące sytuacje. Są to:

  • rzecznik akademicki ds. studenckich i pracowniczych: ombudsman@uw.edu.pl;
  • rzecznik praw studenta: rps@samorzad.uw.edu.pl;
  • zespół koordynatorek ds. przeciwdziałania nierównemu traktowaniu, dyskryminacji, mobbingowi oraz innym zachowaniom niepożądanym: zespolkoordynatorow@uw.edu.pl;
  • komisje rektorskie ds. nierównego traktowania i dyskryminacji oraz ds. mobbingu i innych zachowań niepożądanych.

Wszyscy członkowie wspólnoty akademickiej – zarówno osoby studiujące oraz doktoryzujące się, jak i pracujące na Uniwersytecie Warszawskim – mogą także skorzystać z profesjonalnego wsparcia Centrum Pomocy Psychologicznej oraz telefonu zaufania UW: 22 552 44 24.