Firma BHUMI Sp z.o.o wyróżniona w konkursie Przedsiębiorca Roku UW

31 05 2024
BHUMI to spółka spin-off Uniwersytetu Warszawskiego, założona przez naukowców z Wydziału Biologii, zajmujących się wykorzystywaniem mikroorganizmów w różnych aplikacjach środowiskowych. Firma, nominowana w kategorii Innowacja/Innowator Roku, otrzymała wyróżnienie w konkursie Przedsiębiorca Roku UW. Gratulujemy!
Na podstawie wyników prac badawczych prowadzonych przez naukowców z Wydziału Biologii opracowano serię preparatów mikrobiologicznych przeznaczonych do rolnictwa regeneratywnego i przemysłu, które wdrożono do BHUMI, gdzie są dalej rozwijane.
Opracowane biopreparaty oparte są na unikatowych kompozycjach pożytecznych mikroorganizmów oraz produktach ich metabolizmu. Wykorzystywane są bakterie i grzyby pochodzące z różnych ekstremalnych środowisk (permanentnie zimnych (Arktyka), zasolonych, zanieczyszczonych czy suchych), dzięki czemu wykazują unikatowe właściwości.
Produkty BHUMI znajdują zastosowanie w co najmniej trzech segmentach rynkowych – (i) rolnictwo profesjonalne, (ii) przydomowe ogrodnictwo oraz rośliny domowe, (iii) a także szeroko pojęty przemysł związany z kompostowaniem, oczyszczaniem ścieków czy produkcją biogazu.
BHUMI oferuje także usługi badawczo-rozwojowe w postaci analiz mikrobiologicznych i biochemicznych próbek środowiskowych oraz pochodzących z sektora przemysłowego, a także opracowywania i weryfikowania nowych biopreparatów dopasowanych do potrzeb indywidualnych klientów. Firma oferuje obecnie preparaty do rolnictwa profesjonalnego oraz przemysłu na rynku polskim poprzez bezpośrednią sprzedaż do klientów oraz poprzez współpracę z dystrybutorami. Kolejnym etapem rozwoju BHUMI będzie sprzedaż preparatów do rynku hobbystycznego.
W konkursie Przedsiębiorca Roku UW, nominację w kategorii Przedsiębiorca Społeczny, otrzymało także Centrum Ochrony Mokradeł, które ma ponad 20-letnie doświadczenie w realizacji projektów ochrony i renaturyzacji mokradeł, monitoringu stanu przyrody na obszarach wodno-błotnych a także podnoszenia świadomości i edukacji na temat znaczenia i zagrożeń terenów podmokłych.
Organizacja została założona przede wszystkim przez osoby będące studentami lub pracownikami Uniwersytetu Warszewskiego. Do dziś większość aktywnie działających w stowarzyszeniu osób zawodowo zajmuje się badaniami i ochroną mokradeł w ramach studiów lub zatrudnienia na Uniwersytecie Warszawskim. Stowarzyszenie obejmuje zasięgiem swojego działania całą Polskę. Część środków na realizację działań pozyskuje w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.
W tym roku kapituła konkursu wyłoniła dwunastu finalistów w czterech kategoriach: Master of Business, Innowacja/ Innowator roku, Przedsiębiorca społeczny, Start-up roku. Spośród nich wybrano dwa przedsiębiorstwa, które otrzymały nagrody główne, a czterem przyznano wyróżnienia.
Firmy i organizacje, które dostały się do finału, są tworzone przez osoby związane z Uniwersytetem Warszawskim – studentów, doktorantów, pracowników i absolwentów uczelni.
W skład kapituły konkursu Przedsiębiorstwo Roku UW weszli: rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak, Jan Krzysztof Bielecki, dr hab. Grzegorz Brona, prorektor UW ds. rozwoju prof. Ewa Krogulec, dr Michał Kurzelewski, dr Remigiusz Lewandowski, Sebastian Podkański i Aleksandra Szwed.