Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Dzień Fascynującego Świata Roślin Na Wydziale Biologii UW

Jakie rośliny rosną pod lodem, czy warto jeść kwiaty, w jaki sposób rośliny wykorzystywane są w biomedycynie to tylko kilka tematów wykładów, które przygotowali pracownicy Wydziału Biologii UW z okazji Dnia Fascynującego Świata Roślin. W tym roku wydarzenie będzie trwało od 17 maja aż do listopada. Zapraszamy na serię prelekcji, które będzie można zobaczyć na Facebooku oraz na wydziałowym kanale YouTube.

Pierwszego dnia zapraszamy na Facebook, gdzie będzie można wysłuchać na żywo następujących wystąpień:

11:00 dr Michał Bykowski, dr Joanna Wójtowicz, dr Łucja Kowalewska, Diamonds are a Plant’s Best Friend
11:35 dr hab. Edyta Brzóska-Wójtowicz prof. ucz., dr hab. Iwona Grabowska-Kowalik, Botaniczne perspektywy: roślinne rusztowania w biomedycynie
12:10 dr hab. Anna Szakiel prof. ucz., „Nie rusz tego kwiatka!” – o smakach, kolorach, wadach i walorach kwiatów w diecie
12:45 dr Monika Mętrak, Kraina lodu: co rośnie pod lodowcem
13:20 dr Danuta Solecka prof.ucz., Zimny marzec, zimny maj – jak rośliny bronią się przed mrozem?
13:55 Anita Murawska, Naturalne liczniki, czyli rośliny w biomonitoringu środowiska

W następnych tygodniach, aż do listopada będą pojawiać się nagrane wcześniej wykłady i pokazy na kanale YouTube Społeczności Wydziału Biologii UW.

Szczegółowe informacje wraz z harmonogramem i linkami do wydarzeń znajdują się na Facebooku oraz na stronie Dnia Roślin.

Światowy Dzień Fascynującego Świata Roślin obchodzony jest 18 maja i organizowany jest pod patronatem Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach (EPSO). Pierwszy raz wydarzenie to zostało zorganizowane w 2012 r. i z roku na rok zyskuje ono uznanie na całym świecie zarówno wśród osób związanych z botaniką, jak i miłośników roślin. Podczas 2022 r. w sumie odbyło się przeszło 800 wydarzeń w ponad 50 krajach, w tym tylko w Polsce było 289 zdarzeń.

Koordynatorką wydarzenia na Wydziale Biologii UW jest dr Danuta Solecka, prof. ucz.