Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Dr Magdalena Łazicka laureatką programu Visiting Professorships 4EU+

Dr Magdalena Łazicka z Zakładu Regulacji Metabolizmu Instytutu Biochemii Wydziału Biologii UW została laureatką drugiej edycji programu mobilnościowego Visiting Professorships 4EU+. Naukowczyni będzie współpracować z badaczami z Uniwersytetu Sorbońskiego w Paryżu. Gratulujemy!

Łazicka przyznaje, że biologia jest jej pasją od czasu studiów doktoranckich. Wcześniej uzyskała dwa tytuły magistra z ochrony środowiska i geofizyki. W ramach projektu doktorskiego pracowała nad białkami zaprojektowanymi de novo. Tego typu białka nie występują naturalnie i są tworzone z myślą o ściśle określonym celu.

Analizowane przeze nią sztuczne białka wiązały klastry żelazowo-siarkowe typu [4Fe-4S] i odgrywały rolę łączników w łańcuchu transferu elektronów. Wieloetapowy proces fotosyntezy, gdzie mamy do czynienia zarówno z reakcjami fotochemicznymi, jak i reakcjami transferu elektronów, jest inspiracją w projektowaniu sztucznych układów biohybrydowych i to właśnie one były jej drugim tematem badań. Utworzony przeze nią układ biohybrydowy łączył kompleksy fotosyntetyczne i przewodzące podłoże elektrodowe. Przenośnikiem elektronów w tym układzie był fenylo-para-benzochinon.

Obecnie w grupie badawczej kierowanej przez profesora Macieja Garstkę, do której należy dr Łazicka, kontynuowane są te badania. Zespół zamierza określić na poziomie molekularnym, jakie interakcje zachodzą pomiędzy kompleksami barwnikowo-białkowymi a chinonami.

Podczas wyjazdu na paryską uczelnię dr Łazicka dołączy do zespołu „Pôle Chimie-Physique et Biologique de la Matière Vivante” (Sorbonne Université) kierowanego przez profesora Frédérica Lemaître’a i będzie zajmować się analizą ścieżek transferu energii i elektronów w układach biohybrydowych.

Jak sama dodaje, jej ważnym mottem w karierze naukowej są słowa noblistki Marii Skłodowskiej-Curie: „Jestem z tych, którzy wierzą, że nauka jest czymś bardzo pięknym”.

Program 4EU+ Visiting Professorships służy zacieśnianiu współpracy pomiędzy nauczycielami akademickimi i badaczami z ośmiu uczelni członkowskich Sojuszu 4EU+: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Genewskiego, Uniwersytetu w Heidelbergu, Uniwersytetu Karola w Pradze, Uniwersytetu Kopenhaskiego, Uniwersytetu w Mediolanie, Uniwersytetu Paris-Panthéon-Assas oraz Uniwersytetu Sorbońskiego. Program będzie realizowany w roku akademickim 2024/2025.