Dr Klaudia Dębiec-Andrzejewska laureatką stypendium Ministra Nauki dla wybitnych młodych naukowców
![](https://www.biol.uw.edu.pl/wp-content/uploads/sites/19/2024/06/MK_06619-kopia_FINAL-1.jpg)
26 06 2024
Dr Klaudia Dębiec-Andrzejewska adiunkt w Zakładzie Geomikrobiologii, Instytucie Mikrobiologii Wydziału Biologii UW, laureatką stypendium Ministra Nauki dla wybitnych młodych naukowców. Gratulujemy!
Laureatka jest mikrobiolożką środowiskową, biotechnolożką specjalizującą się w mikrobiologii gleb, interakcjach bakterie – rośliny oraz technologiach regeneracji gleb rolniczych oraz przemysłowych i biofortyfikacji roślin.
Pracę doktorską obroniła w 2019 roku na Wydziale Biologii UW. W ostatnich ośmiu latach kierowała ośmioma projektami naukowymi z zakresu zarówno badań podstawowych jak i aplikacyjnych w tematyce mikrobiologii środowiskowej i biotechnologii, mikrobiologii rolniczej i bioremediacji. Była kierownikiem projektów finansowanych m.in. przez NCN (Preludium-12), PARP (Bon na innowacje), MJWPU (działanie 1.2. RPMA) oraz European Union Horizon 2020 (Eurostars).
We współpracy z sektorem przemysłowym zrealizowała kilka projektów badawczo-rozwojowych, których wyniki zostały wdrożone do podmiotów gospodarczych.
Jest autorką 19 publikacji, 6 zgłoszeń patentowych, 2 patentów oraz 2 wzorów użytkowych.
W trakcie swojej kariery naukowej odbyła dwa 3-miesięczne staże zagraniczne – we Florencji (2018) oraz w Turynie (2022) na które otrzymała stypendia zagraniczne z EMBO, FNP oraz FEMS. W 2020 roku została laureatką prestiżowego stypendium START FNP dla wybitnych młodych naukowców.
W 2021 roku rozpoczęła kierowanie projektem LIDER XI NCBR dotyczącym opracowania biopreparatów na bazie wtórnych metabolitów (sideroforów) przeznaczonych do regeneracji i poprawy jakości gleb rolniczych oraz przemysłowych. Obecnie kieruje także projektem Sonata 18 (NCN), który dotyczy określenia roli bakterii zimnolubnych w regeneracji zasolonych gleb rolniczych. Swoje badania realizuje we współpracy z naukowcami z polskich (AGH w Krakowie, URK, UJK w Kielcach, IUNG w Puławach) oraz zagranicznych (University of Turin, Italy, University of Florence, Italy) jednostek naukowych.
Od 2023 jest współzałożycielką oraz prezeską spółki spin-off UW – BHUMI Sp. z o.o., która zajmuje się opracowywaniem i wdrażaniem innowacyjnych preparatów mikrobiologicznych przeznaczonych do rolnictwa regeneratywnego i przemysłu.