Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Dr Dorota Dwużnik-Szarek laureatką międzynarodowej nagrody Odile Bain Memorial Prize

Dr Dorota Dwużnik-Szarek z Zakładu Eko-Epidemiologii Chorób Pasożytniczych Wydziału Biologii UW została laureatką międzynarodowej nagrody Odile Bain Memorial Prize dla młodych badaczy zajmujących się parazytologią. Gratulujemy!

Od początku swojej kariery naukowej dr Dorota Dwużnik-Szarek związana jest z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie pracuje w Zakładzie Eko-Epidemiologii Chorób Pasożytniczych. Tytuł doktora nauk biologicznych uzyskała w 2023 r.

Do jej najważniejszych osiągnięć należy aktualizacja zasięgu geograficznego kleszcza łąkowego Dermacentor reticulatus w Polsce. Dr Dwużnik-Szarek udowodniła również transmisję transstadialną i transowarialną wewnątrzerytrocytarnego pasożyta krwi Babesia canis u D. reticulatus. Odkryła także nowe stanowisko kleszcza Haemaphysalis concinna w Polsce. Zaobserwowała i opisała obecność kleszczy w tkankach podskórnych u lisa rudego. Ma znaczący wkład w opis nowego gatunku tasiemca Mesocestoides melesi wykrytego u borsuków. Ponadto brała udział w międzynarodowych projektach dotyczących nicieni Dirofilaria repens i D. immitis oraz występowania Angiostrongylus vasorum w Europie.

Jest zaangażowana w wieloletnie badania prowadzone na Pojezierzu Mazurskim nad helmintofauną i hemopasożytami nornicy rudej. Jej obecna praca koncentruje się na detekcji pasożytów z rodzaju Cryptosporidium i Giardia w populacjach drapieżników występujących na obszarach miejskich i naturalnych. Prowadzi dodatkowo projekt analizujący wiedzę mieszkańców miast i wsi na temat kleszczy i chorób odkleszczowych. Ponadto zajmuje się odpowiedzią regulatorową u psów z babeszjozą. Jest także zaangażowana w projekt „Monster Ticks-Narodowe Kleszczobranie”.

Międzynarodowa nagroda Odile Bain Memorial Prize jest przyznawana od 2014 r. Dr Dwużnik-Szarek jest pierwszą polską badaczką, która została nią wyróżniona.