Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Doktorantka Barbara Płaskonka laureatką stypendium Greenpeace

Doktorantka Wydziału Biologii Barbara Płaskonka otrzymała stypendium naukowe Fundacji Greenpeace Polska, w ramach programu „Adoptuj Pszczołę”. Gratulujemy!

Dzięki stypendium doktorantka przeprowadzi badanie podczas którego określi czy warunki miejskie wpływają na przebieg zapylania, skład gatunkowy i zachowanie zapylaczy oraz cechy zapylanych przez nie kwiatów. Badania zostanie przeprowadzone na obszarach miejskich i niezurbanizowanych, na powszechnym, rodzimym gatunku synantropijnym – żmijowcu zwyczajnym.

Barbara Płaskonka swoją karierę naukową rozpoczęła od pracy licencjackiej w Zakładzie Hydrobiologii Wydziału Biologii, którą pisała pod okiem dr hab. Barbary Pietrzak na temat wpływu obecności drapieżnika na behawior żaby moczarowej Rana arvalis przed i po metamorfozie.

Pracę magisterską na temat transferu pyłku pomiędzy miejskimi obszarami zielonymi na początku i w środku sezonu wegetacyjnego realizowała w Ogrodzie Botanicznym UW a promotorką była dr inż. Katarzyna Roguz. W badaniach tych sprawdzała częstotliwość wizyt zapylaczy w ścisłym centrum miasta w różnych okresach kwitnienia oraz wykorzystując technikę z użyciem kropek kwantowych, śledziła transport pyłku, analizując tym samym przemieszczanie się zapylaczy wśród populacji roślin ozdobnych w mieście.

Podczas doktoratu realizowanego również w Ogrodzie Botanicznym pod okiem prof. dr hab. Marcina Zycha doktorantka skupia się na procesie zapylania w mieście. Głównym celem jej rozprawy doktorskiej jest zbadanie wpływu urbanizacji na proces zapylania roślin na terenach miejskich.