Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Warsztaty w ramach Training School COST CA21111

Dziesięcioro doktorantów, post-doków i pracowników naukowych z ośrodków naukowych z Europy i spoza Unii Europejskiej weźmie udział w warsztatach w ramach Training School COST CA21111. Zajęcia praktyczne oraz wykłady odbędą się od 25 do 27 września w Instytucie Zoologii Doświadczalnej (Zakładzie Parazytologii i Zakładzie Immunologii) na Wydziale Biologii UW.

Tytuł warsztatów to „Cell culture as in vitro models for newly developed drugs against vector borne parasitic diseases within the One Health concept” („Hodowle komórkowe jako model in vitro dla nowo opracowywanych leków przeciwko chorobom pasożytniczym przenoszonym przez wektory w ramach koncepcji One Health”) – Program COST Training School 2024.

Wśród uczestników znaleźli się naukowcy z Włoch, Wielkiej Brytanii, Albanii, Turcji, Bułgarii, Litwy, Portugalii, Hiszpanii, Tunezji. Wykłady oraz warsztaty poprowadzą: szefowa projektu COST prof. Maria Paola Costi z University of Modena and Reggio Emilia, wiceszefowa projektu prof. Anabela Cordelio da Silva z Universidade do Porto, dr Sheraz Gul – szef Training School z Fraunhofer Institute for Translational Medicine & Pharmacology, a także naukowcy z Wydziału Biologii UW dr hab. Anna Szakiel prof. ucz., dr hab. Anna Zawistowska Deniziak, dr inż. Katarzyna Basałaj, mgr Mateusz Pękacz – doktorant, dr Katarzyna Goździk oraz mgr inż. Andrzej Dziuba, przedstawiciel przemysłu.

COST (European Cooperation in Science and Technology – Europejska Współpraca w dziedzinie Nauki i Technologii) jest agencją finansującą sieci badań i innowacji. COST ACTIONS pomagają łączyć inicjatywy badawcze w całej Europie i umożliwiają naukowcom na rozwijanie swoich pomysłów poprzez dzielenie się nimi. Wzmacnia to badania, karierę naukową i innowacyjność badań.

Celem projektu COST CA21111 czyli One Health drugs against parasitic vector borne diseases in Europe and beyond (OneHealthdrugs) https://onehealthdrugs.com/ jest koordynacja badań nad opracowaniem leków przeciw chorobom pasożytniczym przenoszonym przez wektory u ludzi i zwierząt zgodnie z zasadami optymalnego profilu dla obu organizmów, zwiększając ich skuteczność i jednocześnie zmniejszając szkodliwy wpływ na środowisko.

W projekt zaangażowanych jest ponad 300 członków z 42 krajów, w tym 32 krajów Unii Europejskiej. Projekt rozpoczął się w 2022 a zakończy 2026. W trakcie trwania projektu organizowane są konferencje, szkoły letnie oraz warsztaty.

Fot. Dirofilaria – pasożyt przenoszony przez komary