Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Publikacje naukowczyń i naukowców z Zakładu Embriologii Wydziału Biologii UW

Grupa dr hab. Anny Ajduk, prof. ucz., we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, opublikowała dwie prace dotyczące wykorzystania nowoczesnych technik mikroskopowych, a konkretnie optycznej mikroskopii koherencyjnej, w ocenie jakości oocytów i zarodków ssaków.

Prace ukazały się w renomowanych czasopismach międzynarodowych: w „Reproduction” opublikowano artykuł pod tytułem „Spindle shape and volume differ in high- and low-quality metaphase II oocytes”, a na łamach „Molecular Human Reproduction” – „The number of nuclei in compacted embryos, assessed by optical coherence microscopy, is a non-invasive and robust marker of mouse embryo quality”.

Ocena jakości oocytów i zarodków jest nieodzownym elementem procedury zapłodnienia in vitro, zarówno w przypadku leczenia niepłodności u ludzi, jak i w rozrodzie zwierząt. Pozwala ona na wybranie najlepszych (czyli posiadających najwyższy potencjał rozwojowy) komórek rozrodczych do zapłodnienia lub najlepszych zarodków do transferu do macicy. Im skuteczniejsze są techniki oceny oocytów/zarodków, tym wyższa efektywność procedury zapłodnienia in vitro, czyli tym więcej ciąż.

Badacze i badaczki wykorzystali w doświadczeniach oocyty i zarodki myszy, zwierzęcia modelowego często stosowanego w biologii rozwoju i rozrodu ssaków. Wykazali, że optyczna mikroskopia koherencyjna pozwala w uwidocznienie w sposób bezpieczny dla oocytu i zarodka wewnętrznych elementów budowy komórek, takich jak wrzeciono podziałowe i jądro komórkowe. Uzyskane w ten sposób informacje pomogły w ocenie zdolności rozwojowych oocytów i zarodków. Badania na komórkach mysich są z reguły pierwszym krokiem w badaniach biomedycznych, ale uzyskane przez zespół wyniki są bardzo obiecujące i w przyszłości mogą wejść do kanonu technik wykorzystywanych w procedurach wspomaganego rozrodu.