studenckie koło naukowe neurobiologii
 

25.05.2014 Sympozjum Neuroestetyczne


W imieniu Studenckiego Koła Naukowego Neurobiologii przy Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Komitetu Organizacyjnego Konferencji “Oblicza Neuronauki” zapraszamy do wzięcia udziału w interdyscyplinarnym Sympozjum Neuroestetycznym.

Neuroestetyka jest nową dziedziną nauki z pogranicza neurobiologii i nauk kognitywnych zgłębiającą sposób, w jaki sztuka oddziałuje na nasz mózg. Chcielibyśmy wspólnie zastanowić się nad możliwościami i ograniczeniami takiego podejścia oraz wypływającymi stąd wnioskami dla sztuki i tradycyjnej estetyki. W ramach sympozjum odbędą się wykłady ekspertów oraz 15-minutowe prelekcje studenckie zakończone dyskusją.

Udział w sympozjum jest bezpłatny. Zachęcamy do zgłaszania tematów referatów. Abstrakty mogą być nadsyłane do 30. maja 2014 na adres neuroestetyka@gmail.com. Zachęcamy również do wcześniejszgoe przesyłania niezobowiązyjacej wiadomości o planowanym udziale czynnym (zawierającej ewentualny wstępny temat wystąpienia).

Ze względów organizacyjnych prosimy również biernych uczestników o przesłanie informacji o planowanym udziale.

Można również śledzić aktualności dotyczące wydarzenia na facebooku: Sympozjum Neuroestetyczne.
Serdecznie zachęcamy i prosimy o przekazywanie informacji wszystkim zainteresowanym!

Pozdrawiamy,
Organizatorzy

Studenckie Koło Naukowe Neurobiologii UW / Komitet Organizacyjny Konferencji Oblicza Neuronauki

Metryczka
Abstrakty do: 30.05.2014
Data sympozjum: 07.06.2014
Miejsce: Wydział Biologii UW, ul. Ilji Miecznikowa 1 (na terenie Kampusu Ochota)

14.04.2014 Nowe projekty i mała aktualizacja strony

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nowymi projektami w ramach Oblicz Neuronauki.
24 kwietnia o godz. 19:00 w klubokawiarni Chłodna 25 odbędzie się już druga Kawiarenka Neurobiologiczna (więcej informacji po kliknięciu na plakat po prawej). W tym miesiącu wykład wygłosi dr Wojciech Glanc, w którym opowie o (neuro)anatomii zbrodni.
Jest już także pierwszy numer czasopisma "Oblicza Neuronauki" (odnośnik do wersji elektronicznej po kliknięciu na okładkę po prawej), w którym publikowane są artykuły popularnonaukowe studentów i naukowców, ciekawostki oraz wydarzenia ze świata neuronauki, i inne. Wersję papierową można znaleźć na Wydziale Biologii UW.

Zachęcamy również do obejrzenia zaktualizowanej galerii na naszej stronie. Zostały dodane zdjęcia z kilku wydarzeń naukowych i integracyjnych, które pokazują jak dobrze bawimy się w Kole Neurobiologii ;)

13.01.2014 O strachu, balu karnawałowym i nie tylko

Na najbliższym spotkaniu Koła będziemy omawiać takie sprawy, jak kołowy Bal Karnawałowy, wiosenny wyjazd integracyjny czy terminy spotkań w przyszłym semestrze.
Spotkanie odbędzie się 15.01.2014, w środę, o godzinie 19:00 (sala 102B, Wydział Biologii UW)
Zapraszamy również na seminarium Kacpra Kondrakiewicza, podczas którego dowiemy się: "Czy można się oduczyć strachu?"

Abstrakt wystąpienia:
Pamięć strachu tworzy się bardzo szybko i jest niezwykle trwała - z tego powodu nawet intensywne leczenie fobii często nie przynosi spodziewanych efektów. Wielu naukowców jest wręcz zdania, że śladów pamięciowych związanych ze strachem nigdy nie da się pozbyć. Jak w takim razie możliwe jest to, że czasem przestajemy się bać rzeczy, które wcześniej nas przerażały? W swoim seminarium postaram się odpowiedzieć na to pytanie. Na początku omówimy podstawowe mechanizmy powstawania pamięci strachu oraz procedury eksperymentalne, które służą do ich badania u zwierząt. Następnie przejdziemy do tego, jak na poziomie neuronalnym przebiega wygaszanie strachu. Na końcu opowiem o możliwości wymazywania pamięci strachu przy użyciu środków farmakologicznych. Eksperymenty przeprowadzane w tej dziedzinie od kilku lat dają nadzieję, że przynajmniej niektóre specyficzne fobie będą kiedyś u ludzi całkowicie uleczalne.

8.12.13 "EEG, czyli 'elektryczny ślad myśli'"

Zapraszamy na najbliższe spotkanie SKNNu, które odbędzie się w środę, 11go grudnia, o godz. 19:00 w sali 102B na Wydziale Biologii UW.
W tym tygodniu swoje seminarium wygłosi Jan Mąka. Tytuł prelekcji brzmi: "EEG, czyli 'elektryczny ślad myśli'”.

Abstrakt wystąpienia:
W prezentacji opowiem pokrótce o historii encefalografii, biofizycznych źródłach mierzonych potencjałów oraz problemach technicznych związanych z pomiarem EEG. Przybliżę termin potencjałów wywołanych, skupiając się na własnościach potencjałów, które są wykorzystywane m.in. w interfejsach mózg-komputer. Jako wisienkę na torcie zaprezentuję wyniki badań przeprowadzonych przeze mnie w trakcie Pracowni EEG. Przedstawię zarys analizy uzyskanych sygnału (analizę w dziedzinie czasu i częstości).

19.11.13 Najbliższe spotkanie SKNNu spotkaniem z owadami społecznymi!

Serdecznie zapraszamy na najbliższe spotkanie SKNNu, które odbędzie się w środę, 20go listopada o godz. 19:00 w sali 102B na Wydziale Biologii UW. W tym tygodniu seminarium wygłosi Paweł Mazurkiewicz, a temat jego prezentacji brzmi: "Owady społeczne - wstęp dla początkujących".

Abstrakt:
"Owady społeczne - wstęp dla początkujących"
W niniejszej prezentacji przybliże pokrótce najważniejsze aspekty życia społecznego owadów - a więc mrówek, pszczół czy termitów, by podać te najważniejsze. Życie społeczne to sprawa skomplikowana - ale bez obaw, środowa prezentacja będzie raczej prosta - dużo ładnych zdjęć i rysunków - jakoże kołowicze, w tym autor, odczuwają jeszcze trudy weekendowych zmagań konferencyjnych. Postaram się jednak dodać choć kroplę twardej neurobiologii w behawioralny bigos, o którym głównie będzie mowa. Po seminarium będzie czas na omówienie możliwych projektów mrówkowych. Autor będzie też z pewnością zachęcał do podejmowania tej bądź pokrewnej tematyki na prace licencjackie / magisterskie, więc zainteresownaych serdecznie zapraszamy!

4.11.13 Projekt "Wpływ ciekawości na funkcje wykonawcze"

Serdecznie zapraszamy na najbliższe spotkanie naszego Koła, które odbędzie się 6go listopada, w środę, o godz. 19:00, standardowo w sali 102B na Wydziale Biologii UW.

W tę środę gościć będziemy Małgorzatę Wordechę oraz Kacpra Kondrakiewicza.

Abstrakt:
Na najbliższym spotkaniu chcielibyśmy zaprosić Was do udziału w kołowym projekcie badawczym. Jego tematem ma być badanie ciekawości jako stanu. Temat ten jest w literaturze neuropoznawczej prawie nieopisany - zapewne ze względu na trudność w zdefiniowaniu oraz kontrolowaniu ciekawości. Kilka lat temu ukazało się jednak pojedyncze badanie z wykorzystaniem fMRI podejmujące to zagadnienie. Opierając się o pochodzące z niego dane - a przede wszystkim, metodologię wypracowaną przez autorów - chcielibyśmy postawić dalsze hipotezy na temat tego, w jaki sposób ciekawość zmienia funkcjonowanie poznawcze. Ponieważ chwilowo Koło nie dysponuje jeszcze skanerem fMRI, chcielibyśmy wykorzystać do tego celu eye-tracking. Zgodnie z naszą hipotezą - opartą o dane neurofizjologiczne - stan zaciekawienia poprawi jakość funkcji wykonawczych mierzonych przy pomocy zadania antysakkadycznego. Dlaczego tak sądzimy i jak to sprawdzić - opowiemy na miejscu :) Celem badania jest oczywiście przygotowanie posteru na jakąś fajną konferencję - ale również zdobycie przez nas wszystkich nowych umiejętności

29.10.13 Kołowe Dziady (Halloween)!

Wiadomym jest, że to wielce skomercjalizowane ostatnimi czasy Święto, od dawien dawna stanowiło okazję do zintegrowania się ludzi żywych nie tylko ze sobą, ale także z obiektami zdematerializowanymi (po polsku: duchami). Tak więc, aby nieść kaganek oświaty, a zarazem dać szansę wszystkim nam do lepszego poznania się, organizujemy Dziady/Halloween (jak zwał tak zwał, dla każdego coś miłego itp.).

Warunek jest jedenk: OBOWIĄZUJĄ STROJE NIECODZIENNE (czyt. przebrania Halloweenowe lub anty-Halloweenowe, jak kto woli).

Czas: 30.10.2013, godz. 19
Miejsce: Klub "Pod Tarasem", Wydział Chemii UW

Więcej informacji tutaj

21.10.13 Spotkanie pod znakiem "śpiewających ptasich móżdżków"!

Serdecznie zapraszamy na najbliższe spotkanie SKNNu, które odbędzie się w środę, tj. 23go października o godz. 19:00 w sali 102B na Wydziale Biologii. Cykl naszych kołowych seminariów otworzy Mateusz Kostecki, który przedstawi seminarium pt. "Śpiewający mózg – neurobiologia ptasich pieśni".

Abstrakt:
Jak śpiewa ptasi mózg? To osobliwe wydawać by się mogło pytanie zajmuje coraz większą grupę naukowców na świecie – uważa się bowiem, że odpowiedź na to pytanie przybliży nas także do odpowiedzi na pytanie znacznie ważniejsze, a mianowicie – jak mówią nasze mózgi. Ptaki uczą się pieśni od innych osobników tak, jak by uczymy się języka od starszych; piosenki zmieniają się z pokolenia na pokolenie tak, jak zmieniają się nasza mowa, a piosenka ptaka trzymanego w izolacji przypomina w pewnym stopniu mowę tak zwanych dzikich dzieci. W wykładzie pokażę, jak funkcjonują regiony mózgu związane ze śpiewem – jak działają neurony lustrzane, odpowiadające za śpiewanie i „słyszenie” śpiewu, jak rozwijają się tzw. jądra wokalne i jak mogły wyewoluować. Opowiem też o neurogenetyce ptasich pieśni i spróbuję odpowiedzieć na pytanie, czy słynny gen mowy jest rzeczywiście genem mowy.

11.10.13 Podsumowanie poprzedniego roku przy kawie i ciastkach

W przyszłą środę (16.10.) o godzinie 19:00 w sali 102B Wydziału Biologii UW odbędzię się kolejne spotkanie naszego Koła. Tym razem podsumujemy przedsięwzięcia zrealizowane przez SKNN w przeciągu ostatniego roku. Omówimy także kilka aktualnych spraw i kwestii organizacyjnych

Z racji luźnego i integracyjnego charakteru spotkania, zachęcam do przynoszenia różnych smakołyków, wypieków, napoi. Zrobimy sobie spotkanie z poczęstunkiem.

Wszystkich serdecznie zapraszamy, a w szczególności osoby, które chciałyby dowiedzieć się więcej o działalności Koła, poczuć przyjazną atmosferę spotkań i dołączyć do nas!

6.10.13 Nowy zarząd SKNN

Na ostatnim spotkaniu został wyłoniony nowy zarząd Studenckiego Koła Naukowego Neurobiologii UW. Prezesem ponownie została Żaneta Matuszek. Wybrano także czterech nowych wiceprezesów: Klaudię Jączyńską, Mateusza Kosteckiego, Martę Królak i Maję Wójcik. Gratulacje dla wszystkich!

W zakładce członkowie można zapoznać się z profilami obecnych członków zarządu.

5.10.13 Warsztaty "Zastosowanie badania QEEG do opracowywania protokołów terapeutycznych w treningach biofeedback"

Serdecznie zapraszamy wszystkich na najbliższe spotkanie SKNNu, które odbędzie się w środę, 9go października, o godz. 18:00 w sali 102B na Wydziale Biologii UW (ul. Ilji Miecznikowa 1). Tym razem przybierze ono formę warsztato-wykładu pt.: "Zastosowanie badania QEEG do opracowywania protokołów terapeutycznych w treningach biofeedback", a poprowadzi je Dariusz Tuchowski - psycholog, certyfikowany terapeuta i nauczyciel metody EEG biofeedback, neurofeedback. Ściśle współpracuje z ośrodkami terapeutycznymi w USA, Niemczech i w Republice Czeskiej.
W roku 2000 jako jeden z pierwszych w Polsce zorganizował warsztat dla lekarzy i psychologów na temat możliwości wykorzystania metody Biofeedback w terapii ADHD, ADD, dysleksji, a także w terapii osób dorosłych. Początkowo jego zainteresowania, z racji zatrudnienia na stanowisku psychologa wojskowego, obejmowały zagadnienia stresu i radzenia sobie, a także wykorzystania metody Biofeedback w terapii żołnierzy cierpiących na chroniczny stres po powrocie z misji wojskowych. Obecnie prowadzi zarówno terapię, jak i szkolenia z metody Biofeedback. Uczestnik konferencji BFE (warsztaty prowadzone przez E. Korenmana HEG Biofeedback, Lubara QEEG – diagnoza i terapia).

Więcej na temat metody QEEG można przeczytać tutaj.

Informacje o wydarzeniu można znaleźć również na facebooku: https://www.facebook.com/events/439946892789640/?fref=ts

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy!

30.09.13 Spotkanie inaugurujace spotkania SKNNu w sem. zimowym 2013/2014

Rozpoczyna się nowy rok akademicki, a wraz z nim cotygodniowe spotkania SKNNu!

Pierwsze spotkanie będzie wyjatkowe, ponieważ odbędzie się wykład goscinny, który wygłosi dr Tytus Bernas z Pracownii Obrazowania Struktury i Funkcji Tkankowych z Instytutu Biologii Doswiadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie (więcej: http://www.nencki.gov.pl/pracownia-obrazowania-struktury-i-funkcji-tkankowych).
Tytuł wykładu brzmi: "Wielowymiarowa mikroskopia optyczna".

Zapraszamy serdecznie już w przyszła srodę, 2go pazdziernika o 18:00 w sali 102B na Wydziale Biologii UW (ul. Ilji Miecznikowa 1).

14.04.13 Flaszki

Flaszki to seria kilkunastu 5-minutowych wystapień, na tematy różne i dowolne, ale zawsze pasjonujacych mówcę. Sa interesujace, dynamiczne, tresciwe i celne. W najbliższym czasie odbęda się dwie 'bliźniacze' edycje:

Flaszki 8.1 odbęda się w czwartek 18 kwietnia 2013 o godzinie 18:15 na Wydziale Fizyki UW, ul. Hoża 69 (sala SDD)
Flaszki 8.2 odbęda się w poniedziałek 22 kwietnia 2013, o godzinie 18:15, na Wydziale Biologii UW, ul. Ilji Miecznikowa 1 (aula 9b)

Więcej...

12.03.13 Członkowie koła - uzupełniona zakładka

Odswieżylismy zakładkę "członkowie" - obecnie zawiera aktualna listę członków i sympatyków. Zachowalismy takze miejsce dla dawnych członków. Nowych chętnych zapraszamy na spotkania kołowe. :)

17.02.13 Projekt kołowy: ‘Zaburzenia snu w populacji warszawskich studentów’.

Cel: poster na konferencję Neuronus 2013 (9-11 maja, Kraków).
Osoby zaangażowane w projekt: Żaneta Matuszek (koordynator), Zuzanna Borzymowska, Kacper Łukasiewicz, Mateusz Kostecki, Róża Węglińska, Anna Bajur, Aleksandra Kłos, Magdalena Skałba, Maria Nalberczak, Anna Dawid.

Przyjmowanie zgłoszeń już zamknięte.

Podstrona projektu.

17.02.13 Sympozjum "Neuronauka a dziecko"
Mamy przyjemnosć zaprosić na kolejne wydarzenie organizowane w ramach projektu „Oblicza Neuronauki”. Sympozjum zatytułowane „Neuronauka a dziecko” odbędzie się 9 marca br. na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zgłoszenia do 1 marca, opłata 20 zł, dokładny program pojawi się w najbliższym czasie.Rejestracja.

[Archiwum aktualności]

copyrights 2008 © Studenckie Koło Naukowe Neurobiologii      webdesign: Kowalix & M-projekt      wersja: 1.6