logo Uniwersytet Warszawski

PATRYK CZORTEK I BOGDAN JAROSZEWICZ WSPÓŁAUTORAMI PRACY W NATURE Drukuj
czwartek, 05 kwietnia 2018 14:11

Szarotka_fotografia

„Wielkie Przyspieszenie” bogactwa gatunkowego flory górskich szczytów.

Pracownicy Białowieskiej Stacji Geobotanicznej: dr hab. Bogdan Jaroszewicz i mgr Patryk Czortek są współautorami pracy omawiającej zmiany bogactwa gatunkowego górskich szczytów, opublikowanej w NATURE (Steinbauer et al. 2018. Accelerated increase in plant species richness on mountain summits is linked to warming...

więcej…
 
Dzień Otwarty Kampusu Ochota Drukuj
środa, 28 marca 2018 00:32

dzien_kampusu_ochota_banner

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych naukami matematyczno-przyrodniczymi do udziału w Dniu Otwartym Kampusu Ochota (DOKO’2018) w sobotę 14 kwietnia 2018 roku.

Po raz czwarty wspólnym wysiłkiem wydziałów: Biologii, Chemii, Fizyki, Geologii oraz Matematyki, Informatyki i Mechaniki przy współpracy Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, Centrum Nowych Technologii, Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów oraz kolegium MISMAP i MSOŚ odbędzie się dzień otwarty na ochockim kampusie.

więcej…
 
Dzień Komórek Macierzystych Drukuj
wtorek, 27 marca 2018 23:58

UniStem_Day_2018_ilustraja

W piątek, 16 marca na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego odbył się Dzień Komórek Macierzystych - UniStem Day. Spotkanie to ma na celu rozpowszechnianie rzetelnej wiedzy o komórkach macierzystych i odbywa się jednocześnie na kilkudziesięciu europejskich uczelniach. W tegorocznej edycji UniStem Day na Uniwersytecie Warszawskim uczestniczyło ponad 250 licealistów i gimnazjalistów ze szkół z województwa mazowieckiego. W organizacji wydarzenia uczestniczyli pracownicy i doktoranci Zakładu Cytologii, Zakładu Embriologii oraz...

więcej…
 
Dzień Fascynującego Świata Roślin Drukuj
poniedziałek, 19 marca 2018 12:11

logo Badyl

Szanowni Państwo!

W dniu 24 marca 2018r. odbędzie się na naszym Wydziale kolejny Dzień Fascynującego Świata Roślin, organizowany pod patronatem Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach (EPSO). Dlatego i w tym roku proponujemy interesującą i intrygującą sesję naukową, na której nasi pracownicy, doktoranci i studenci przedstawią to, co fascynuje ich w świecie roślin.

Tematyka tegorocznego Dnia Badyla skupiła się (samoistnie) na dwu zagadnieniach – praktycznym zastosowaniu roślin oraz aspektach...

więcej…
 
Nagroda w konkursie im. Prof. Mariana Gieysztora dla mgr Robina Michaela Thoo. Drukuj
czwartek, 15 marca 2018 12:22

Bosmina_sinice_ilustracja

Jak co roku Polskie Towarzystwo Hydrobiologiczne przeprowadziło ogólnopolski konkurs im. Prof. Mariana Gieysztora na pracę magisterską z dziedziny hydrobiologii. Komisja Nagród PTH przyznała nagrodę II stopnia mgr. Robinowi Michaelowi Thoo z kierunku Zarządzanie Środowiskiem UW za pracę pt. „Testing free oxygen as a substance for the mitigation of cyanobacterial blooms: The influence on phytoplankton and zooplankton”.

Pracę wykonano w Instytucie Botaniki, Wydziału Biologii UW, w Zakładzie Ekologii Mikroorganizmów i Biotechnologii Środowiskowej pod kierunkiem dr hab. Iwony Jasser.

Więcej informacji o konkursie i innych wygranych na stronie PTH: http://www.pth.home.pl/portal/...

 
Co dawniej jadano? A czym farbowano pisanki? Drukuj
czwartek, 15 marca 2018 11:54

marchew_ilustracja

Dlaczego warto sięgnąć do opublikowanego w Etnobiologii polskiej artykułu http://etnobiologia.com/2017/...graniszewska.pdf zawierającego źródłowy tekst Zygmunta Glogera, mówi dr Maja Graniszewska.

Ci z Państwa, którzy mają doświadczenie posiadania ogródka, być może siali fasolę piechotę. Ja siałam, ale nigdy nie wiedziałam, dlaczego nazywa się ona „piechota”. Odpowiedź na to pytanie znalazłam w rękopisie Zygmunta Glogera. Otóż dawniej, fasolę tyczkową nazywano „konnicą”, a niską – przez analogię – „piechotą”. Na dworach zajadano się marchwią białą, słodszą od żółtej, jadanej przez lud. Pomarańczowej marchwi...

więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 10 z 82


logo HR