logo Uniwersytet Warszawski

10th International Congress on Education in Botanic Gardens „Bringing nature to the city” Drukuj
piątek, 31 sierpnia 2018 21:23

kongres_bot_garden_2018 W dniach 9-16 września 2018 r. na terenie Wydziału Biologii UW odbędzie się 10th International Congress on Education in Botanic Gardens „Bringing nature to the city” organizowany przez Botanic Garden Conservation International oraz Ogród Botaniczny UW.
Tematem przewodnim konferencji jest przybliżanie, dzięki działaniom edukacyjnym, przyrody w miastach. Kongres jest okazją do spotkania...

więcej…
 
BADANIA ZESPOŁU ANDRZEJA DZIEMBOWSKIEGO W CELL Drukuj
czwartek, 23 sierpnia 2018 13:54

Abstract_Warkocki_ilustracja Wyniki badań zespołu kierowanego przez prof. Andrzeja Dziembowskiego (WB UW/IBB PAN) zostały opublikowane w Cell! Praca opisuje mechanizm obrony komórek przed retrotranspozonami, które mają zdolność do przemieszczania się w naszym genomie. Fragmenty, te mogą być przenoszone do komórek potomnych, wykrywane są także w komórkach rozrodczych. Wklejając się do DNA moga wywołać mutacje prowadzące do powstania komórek nowotworowych. Zespół prof. Dziembowskiego wyjaśnił jeden z mechanizmów obrony komórki przed  aktywnymi  retrotranspozonami.

Więcej informacji na stronach:

więcej…
 
Konferencja naukowa “Forests at risk: Białowieża and beyond” Drukuj
czwartek, 23 sierpnia 2018 13:28

Konferencja_naukowa_bsg2019 W dniach 12 – 15 lutego 2019 roku odbędzie się konferencja naukowa dotycząca ochrony Puszczy Białowieskiej.
Organizatorzy stawiają sobie dwa cele: podkreślenie potrzeby ochrony Puszczy Białowieskiej jako zbiorowiska leśnego, w którym zachowały się jedyne w Europie fragmenty w stanie zbliżonym do lasu pierwotnego. Po drugie: zwrócenie uwagi na znaczenie ogólnoświatowej ochrony lasów naturalnych, zagrożonych działaniami związanymi z gospodarką leśną.

Szczegółowe informacje (pdf)

 
BADANIA NAUKOWCÓW Z IGIB W NATURE I NATURE COMMUNICATIONS Drukuj
czwartek, 16 sierpnia 2018 10:57

borowski_projekt_ilustracja Podstawowe procesy związane z ekspresją ludzkiego genomu mitochondrialnego zostały opisane już w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku, mimo to wiele aspektów funkcjonowania genomu mitochondrialnego człowieka nadal pozostaje tajemnicą. Badania przeprowadzone w grupie kierowanej przez prof. Piotra Stępnia z IGiB UW doprowadziły do odkrycia kluczowych enzymów odpowiedzialnych za obróbkę i degradację ludzkiego RNA mitochondrialnego. W lipcu tego roku ukazały się dwie publikacje (Nature Communications oraz Nature), które są kontynuację tych badań.

więcej…
 
Dr Piotr Tykarski został członkiem Management Committee akcji COST MOBILISE pt. "Mobilising Data, Policies and Experts in Scientific Collections" Drukuj
środa, 01 sierpnia 2018 12:10

Tykarski_fotografia

http://www.cost.eu/COST_Actions/ca/CA17106

Celem projektu jest:

- poprawa przepływu wiedzy i technologii pomiędzy naukowcami, specjalistami, ośrodkami gromadzenia danych i przemysłem poprzez działalność networkingową, spotkania, warsztaty i treningi (“Open to the world”),

- promocja rozwoju innowacyjnych technik oraz skoordynowane dążenie do podniesienia wydajności wielkoskalowych działań w zakresie digitalizacji...

więcej…
 
Sukces na Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej Drukuj
wtorek, 24 lipca 2018 16:10

ilustracja_IBO W dniach 15-22 lipca w Teheranie odbyła się Międzynarodowa Olimpiada Biologiczna. W tym roku udział wzięli uczniowie, którzy mieli najlepsze wyniki z etapu centralnego 47. Olimpiady Biologicznej – Jaromir Hunia, Kacper Ludwig, Jaromir Tomasik i Paweł Tyrna. Polska reprezentacja wspierana przez opiekunów z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego – dr Piotra Bernatowicza, dr Takao Ishikawę i mgr Jakuba Baczyńskiego – miała w tym roku znakomite osiągnięcia. Przywieźli oni do kraju jeden złoty (Paweł Tyrna), dwa srebrne (Kacper Ludwig i Jaromir Tomasik) oraz jeden brązowy medal (Jaromir Hunia).

 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 6 z 82


logo HR