„Równoważni”- kampania na rzecz równego traktowania Drukuj
poniedziałek, 14 października 2019 14:07

rownowazni_ilustrcja Kampania społeczna „Równoważni” skierowana jest do społeczności Uniwersytetu Warszawskiego.

Jej celem jest zdecydowane podkreślenie, że w Uniwersytecie Warszawskim nie ma miejsca na dyskryminację oraz, że osoby, które jej doświadczają, znajdą wsparcie na uczelni. Na Uniwersytecie Warszawskim staramy się tworzyć przestrzeń wolną od wszelkiej dyskryminacji, taką w której każdy może czuć się bezpiecznie.

Społeczność Uniwersytetu Warszawskiego jest różnorodna na wiele sposobów, jednak wszystkich łączy to, że jesteśmy równoważni. Podstawowym źródłem informacji o sposobach przeciwdziałania dyskryminacji na UW i budowaniu równościowego klimatu jest uniwersytecka strona internetowa www.rownowazni.uw.edu.pl

Znaleźć tam można przydatne informacje o instytucjach wsparcia, działaniach edukacyjnych i inicjatywach równościowych, a także Poradnik Antydyskryminacyjny, z którego dowiedzieć się można czym są dyskryminacja pośrednia i bezpośrednia, oraz czym się różni molestowanie od molestowania seksualnego.

Kampania jest częścią działań realizujących program Europejskiej Karty Naukowca i strategii HR Excellence in Research na UW. Strategia zakłada realizację działań w obszarze równego traktowania i zwiększenia wiedzy i świadomości w dziedzinie antydyskryminacji.

Dziękujemy WSZYSTKIM zaangażowanym w kampanię pracownikom, studentom i absolwentom UW. Jesteście Państwo twarzami tej kampanii, dzięki Wam mogliśmy ją stworzyć.

Kamila Albin
Mykola Babenko
dr Anna Cybulko
Julián Esteban
dr Wojciech Figiel
Elena Fontana
Olha Horovatiuk
prof. dr hab. Zygmunt Lalak
Hermes Llain Jimenez
Eduardo Longoria
Mateusz Majkut
Kateryna Nechydyuk
Naledi Ngewnya
Kseniia Pashkovska
Isaac Peter
Kseniya Rusak
prof. dr hab. Andrzej Tarlecki
Xinyi Wang
Wenjun Yin
prof. dr hab. Eleonora Zielińska

Kampania powstała przy współpracy wielu uniwersyteckich jednostek. Koordynatorem projektu było Biuro Promocji, które kampanię od strony merytorycznej zorganizowało w ścisłej współpracy z dr Anną Cybulko (rzeczniczką akademicką), dr hab. Julią Kubisą (specjalistką ds. równouprawnienia), Magdaleną Miksą (koordynatorką  ds. przeciwdziałania mobbingowi).

Ogromne podziękowania kierujemy na ręce poniższych osób i instytucji:

• Administratorzy budynków, w których odbywały się nagrania i zdjęcia (Magdalena Nowakowska, Agnieszka Kościelniak-Osiak, Agata Meissner, Rafał Wierzchosławski, Iwona Kłosowska)
  • Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
  • Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych
  • Inkubator UW
  • Pełnomocnik Rektora ds. komunikacji i rzecznik prasowy, Anna Korzekwa
  • Pełnomocnik Rektora ds. Rozwoju Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Joanna Wąsowicz
  • Queer UW
  • Samorząd Studentów UW
  • Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu
  • Welcome Point
  • Uniwersytet Zaangażowany

Reżyseria i realizacja: Mieszko Czerniawski, Biuro Promocji

Scenariusz: Agata Ignatowicz-Bocian, Biuro Promocji

Nagrania: Jarosław Skrzeczkowski, Biuro Promocji

Montaż: Łukasz Kałuża, Biuro Promocji

Zdjęcia: Mirosław Kaźmierczak

Tłumaczenia napisów: Aleksandra Tkacz (en), Edward Siech (ru)

Oprawa graficzna, projekt plakatów: Marcin Rossa, mufu.pl

#rownowazni i #wearallequal

Na kampanię składają się: cykl plakatów, działania w mediach społecznościowych, film główny, cykl mini wywiadów uświadamiających, czym jest dyskryminacja, mobbing, mowa nienawiści lub jak przeciwdziałać zjawisko dyskryminacyjnym.

Kampanię zakończy na początku lutego promocja kursu na równość, szkolenia w formie e-learningu przeznaczonego dla studentów i pracowników UW.

Start kampanii: październik 2019 r.